Лист Державної казначейської служби України від 04.03.2021 р. № 16-07-07/4820 “Щодо КЕКВ безспірного списання на підставі рішення суду”
Державна казначейська служба України
Лист від 04.03.2021 р. № 16-07-07/4820
Щодо КЕКВ безспірного списання
на підставі рішення суду
Державна казначейська служба України розглянула лист <…> щодо визначення кодів економічної класифікації видатків бюджету та в межах компетенції повідомляє.
Пунктом 1.1 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 № 333 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 21.06.2012 № 754), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.03.2012 за № 456/20769 (далі — Інструкція), визначено що економічна класифікація видатків бюджету призначена для чіткого розмежування видатків бюджетних установ та одержувачів бюджетних коштів за економічними характеристиками операцій, які здійснюються відповідно до функцій держави та місцевого самоврядування.
Економічна класифікація видатків бюджету забезпечує єдиний підхід до всіх учасників бюджетного процесу з точки зору виконання бюджету.
Відповідно до підпункту 9 пункту 2.6 Інструкції відшкодування моральних збитків та майнової шкоди юридичним та фізичним особам згідно з рішенням суду та судових витрат здійснюється за кодом економічної класифікації видатків 2800 “Інші поточні видатки”.
Згідно з підпунктом 2.2.4 пункту 2.2 Інструкції, зокрема, оплата послуг з поточного ремонту та технічного обслуговування транспортних засобів, проведення експертної оцінки транспортних засобів, технічного огляду транспортного засобу, тощо здійснюється за кодом економічної класифікації видатків 2240 “Оплата послуг (крім комунальних)”.
Відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (далі — Порядок), безспірне списання коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів, на яких обліковуються кошти загального та спеціального фондів відповідного бюджету, здійснюється в межах бюджетних асигнувань, передбачених у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів, та у разі наявності на його рахунках для обліку відкритих асигнувань (залишків коштів на рахунках) (пункт 26 Порядку).
Водночас, відповідно до абзацу 3 пункту 26 Порядку судові витрати, штрафні санкції безспірно списуються за відповідним кодом економічної класифікації видатків бюджету.
У разі коли у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів зазначений код не передбачений або за таким кодом до кінця бюджетного періоду сума бюджетних асигнувань менша, ніж сума списання, або відсутні відкриті асигнування (залишки коштів на рахунках), безспірне списання судових витрат, штрафів здійснюється за кодом економічної класифікації видатків бюджету, за яким здійснюється стягнення коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів.
Також абзацом 1 пункту 28 Порядку визначено, що орган Казначейства не пізніше двох робочих днів з наступного робочого дня після надходження виконавчого документа на підставі документів, поданих стягувачем, визначає коди класифікації видатків бюджету і рахунки, з яких проводиться безспірне списання коштів.
Разом з тим, абзацом 5 пункту 28 Порядку передбачено, що визначені коди класифікації видатків бюджету та/або рахунки, за якими проводиться безспірне списання коштів, можуть бути змінені органом Казначейства за обґрунтованою заявою боржника.
Тобто боржнику надається можливість подати інформацію, що може на законних підставах вплинути на процес безспірного списання коштів, шляхом направлення обґрунтованої заяви про зміну кодів класифікації видатків бюджету та/або рахунків, за якими проводиться безспірне списання коштів.
Крім того, у разі неможливості визначення кодів класифікації видатків бюджету або рахунків, з яких проводиться безспірне списання коштів, орган Казначейства не пізніше двох робочих днів з наступного робочого дня після надходження виконавчого документа надсилає до боржника або бюджетної установи, що здійснює централізоване обслуговування боржника, запит для встановлення відповідних даних із зазначенням строку надання відповіді (пункт 29 Порядку).
Одночасно слід зазначити, що за наявності у боржника окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду, безспірне списання коштів здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому положення пунктів 28—34 Порядку застосовуються лише до зазначеної бюджетної програми (пункт 25 Порядку).
Враховуючи зазначене, безспірне списання на підставі рішення суду:
— судових витрат, судового збору, моральних збитків здійснюється за кодом економічної класифікації видатків бюджету 2800 “Інші поточні видатки”;
— відшкодування вартості, пов’язаної з пошкодженням автомобіля (у випадку оплати послуг з поточного ремонту транспортного засобу), проведення товарознавчої експертизи здійснюється за кодом 2240 “Оплата послуг (крім комунальних)”.
Перший заступник Голови Володимир ДУДА