Операції на електронному рахунку: відображаємо в бухобліку
Із цього матеріалу ви дізнаєтеся, як правильно визначити дату відображення в бухобліку операцій із зарахування та списання коштів з електронного рахунку.
Після прочитання попередніх статтей у вас, напевно, сформувалося чітке розуміння того, що ж то за химерний звір — електронний рахунок. І що фінанси на ньому цілком реальні, хоч і збільшення/зменшення їхньої кількості проходить крізь жорна СЕА ПДВ. А оскільки йдеться про суму коштів, то слід контролювати всі операції, які проходять на цьому специфічному рахунку, і фіксувати їх у бухобліку. В бухгалтерській царині кошти на електронному рахунку класифікують як актив і відображають на субрахунку 315 “Спеціальні рахунки в національній валюті”.
Поповнення рахунку. Коли платник ПДВ поповнює електронний рахунок, то дату госпоперації визначають на дату зарахування коштів. Зазвичай це відбувається того самого дня, коли платник ПДВ сформував платіжне доручення банку на перерахування коштів. Однак можуть бути певні нюанси. Зокрема, якщо розрахункові документи надійшли впродовж операційного дня, банк їх виконує того самого дня, а якщо після операційного — протягом наступного операційного дня (п. 8.1 ст. 8 Закону № 2346).
Отож, якщо є сумніви, чи пройшло поповнення електронного рахунку в той самий день, коли ви звернулися в банк, варто перевірити інформацію в е-кабінеті або зробити відповідний запит в СЕА ПДВ (див. матеріал на стор. 5 цього номера). На підставі цього можна оформити бухгалтерську довідку.
На дату зарахування коштів на електронний рахунок в бухобліку роблять проведення Дт 315 Кт 311 “Поточні рахунки в національній валюті”.
Повернення переплати. Цим процесом геть чисто опікуються податківці з Казначейством. Стосовно надлишку на ПДВ-рахунку платник лише подає разом із ПДВ-декларацією додаток Д4 і за позитивного розвитку подій кошти з електронного рахунку перетечуть на поточний рахунок в банку без його втручання.
Дізнатися про те, що переплата уже накапотіла, можна так само, як і в попередньому випадку. Для відображення госпоперації з отримання переплати ПДВ із бюджету знову-таки знадобиться бухгалтерська довідка. Коли переплата повертається із бюджету на ПДВ-рахунок, роблять проведення Дт 315 Кт 641. А отримані на поточний рахунок щедроти відображають Дт 311 Кт 315.
Сплата ПДВ до бюджету. Ця операція також відбувається без безпосередньої участі платника ПДВ. Він повинен лише забезпечити наявність необхідної суми на електронному рахунку. Далі Казначейство та ДПС працюватимуть в парі, наче Боні і Клайд. Вони потурбуються, щоб сума податкових зобов’язань потрапила до бюджету не пізніше останнього дня строку, встановленого для самостійної сплати (п. 200.2 ПКУ). Тобто чіткої дати списання коштів з електронного рахунку в цьому разі не встановлено. Довідатися про неї можна, як уже сказано, в е-кабінеті або з допомогою сервісного запиту.
Суми ПДВ, перераховані до бюджету, відображають за дебетом субрахунку 641 “Розрахунки за податками” (аналітичний рахунок “Розрахунки за податком на додану вартість в системі електронного адміністрування податку на додану вартість”) у кореспонденції з кредитом субрахунку 315.
Тож з якими б рахунками вам не доводилося працювати — поточним чи електронним — бажаємо, щоб на них завжди було дебетове сальдо, а проведені операції йшли “в плюс”.
Наталія БОБРИК, консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
Список використаних нормативно-правових актів:
1. ПКУ — Податковий кодекс України.
2. Закон № 2346 — Закон України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні” від 05.04.01 р. № 2346-III.
3. Порядок № 569 — Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджений постановою КМУ від 16.10.14 р. № 569.
4. Порядок № 1244 — Порядок компенсації витрат, пов’язаних з організацією і проведенням торгів з продажу майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, та оплати банківських послуг за перерахування коштів до відповідного бюджету, затверджений постановою КМУ від 29.12.10 р. № 1244.
5. ЗІР — Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс (zir.tax.gov.ua).
Щиро дякую за статтю.
Корисно