Придбання алкоголю під час відрядження: вивчаємо ситуацію
Працівник нашого госпрозрахункового підприємства після повернення з відрядження подав до бухгалтерії авансовий звіт разом із чеками і квитанціями, серед яких був чек із ресторану, до якого включено, зокрема, вартість алкоголю.
Підкажіть, будь ласка, чи можна компенсувати співробітнику такі “ресторанно-алкогольні” суми? Якщо так, то які будуть наслідки?
Запитання з консультаційної лінії
ВІДПОВІДЬ: Так, відшкодувати “ресторанно-алкогольні” витрати ваше підприємство може, але з податковими наслідками. Про це та про плоди таких компенсаційних дій далі розповімо докладно.
Валерія ВИШНЕВЕЦЬКА,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
1 Про те, як його скласти так, щоб комар носа не підточив, ми розповідали в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 29 за 2020 рік на стор. 3.
2 На свої добові працівники можуть їсти, пити все що завгодно, вони вправі навіть влаштувати собі розвантажувальні дні на час відрядження, зекономивши для себе певну суму. Причому вимагати папери в співробітника, які б вказували, на що витрачено і чи взагалі всі добові розтрачено, не можна. Так само не годиться вимагати повернути добові, якщо колега їх не використав.
3 Про те, як документально підтвердити представницькі витрати, ішлося в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 16 за 2019 рік на стор. 24.
4 http://reyestr.court.gov.ua/Review/82898518.
5 http://reyestr.court.gov.ua/Review/87447169.
6 До того ж, як нам здається, навіть необов’язково, щоб у бухгалтерському обліку їх було відображено на рахунку 93 “Витрати на збут”, вони там теоретично можуть засвітитися і на рахунку 92 “Адміністративні витрати”. Головне, щоб за всіма “представницькими” документами рекламна націленість такого заходу проходила червоною ниткою.