Поліс автоцивілки у підприємця-загальносистемника: чи крапне до скарбнички витрат
Підприємець на загальній системі оподаткування власним автотранспортом перевозить вантажі.
Чи може він включити до витрат вартість страховки цивільно-правової відповідальності? Коли обліковувати такі витрати? Чи треба їх розтягувати на весь період дії автополіса?
Запитання з консультаційної лінії
ВІДПОВІДЬ: Підприємець на загальній системі оподаткування має право включити до витрат вартість страховки за умови, що використовує автотранспорт у своїй підприємницькій діяльності. Тим паче, коли йдеться про обов’язковий вид страхування — поліс цивільно-правової відповідальності під час експлуатації транспортного засобу.
Але одразу маємо попередити: страхові послуги не завжди знаходять підтримку контролюючих органів. Підтвердження цьому знаходимо в категорії 104.05 Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (zir.tax.gov.ua).
Причина, чому страхові витрати не до вподоби податківцям, — п. 177.4 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), де встановлено перелік дозволених витрат. Усе, що потрапило до переліку, споконвік визначено як пов’язане з підприємницькою діяльністю1. Передплатникам ця консультація доступна в електронному вигляді на сайті gazeta.vobu.ua. Шкода, та маємо констатувати, що в переліку дозволених витрат страхування прямо не згадано.
Водночас ОСАЦВ — обов’язковому страхуванню автоцивільної відповідальності — до певної міри пощастило. В ІПК ДПСУ від 14.09.2020 р. № 3829/ІПК/99-00-04-05-03-062 (далі — ІПК № 3829) податківці зокремили обов’язковість такого страхування (ст. 10 Закону України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів” від 01.07.04 р. № 1961-IV, далі — Закон № 1961). Виїжджати на дорогу без такої страховки взагалі заборонено (ст. 21 Закону № 1961, пп. “ґ” п. 2.1 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.01 р. № 1306). З огляду на такі серйозні причини податківці визнали: підприємець має право включити до витрат вартість ОСАЦВ. Обов’язкова умова — використання забезпеченого полісом авто в госпдіяльності підприємця. Підстава — пп. 177.4.4 ПКУ, який пропускає до витрат придбані підприємцем послуги, прямо пов’язані з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг.
1 Докладно заглибитися в тему, що потрапляє до витрат підприємця-загальносистемника, допоможе газета “Все про бухгалтерський облік” (№ 88 за 2020 р., стор. 37).
2 Із текстом цієї індивідуальної податкової консультації наші передплатники можуть ознайомитися на сайті
ipk.vobu.ua.
Але й цього разу не обійшлося без ложки дьогтю в солодкій діжці меду. Контролери вимагають, щоб такі витрати підприємець визнавав поступово, впродовж усього терміну дії страхового поліса. Страховки ОСАЦВ, зазвичай, укладають на рік (ст. 17 Закону № 1961). Якщо йти назустріч побажанням податківців, вартість страховки доведеться ділити на “12” і визнавати витрати в рівних частинах щомісяця, або на “4” і скеровувати щоквартальний платіж до складу витрат.
Схема ця не нова. Підприємства, які зобов’язані вести бухоблік, так і вчиняють. Страховки, які покривають кілька періодів, спочатку осідають на рахунку 39 “Витрати майбутніх періодів”, а потім закумульовану на ньому повну вартість поліса рівномірно списують до витрат. Таку розвагу гарантовано на весь період дії страховки.
Описаний механізм рівномірного розподілу витрат однаково, що й амортизація, слугує в бухобліку для дотримання принципу відповідності доходів і витрат. Виходить, що підприємців не києм, то палицею заохочують до опанування інструментів бухобліку. Адже на думку податківців, у їхньому податковому обліку порядкує усе той-таки принцип відповідності доходів і витрат. Й оскільки ви згадали у запитанні про залізних коників, то вам напевно знадобляться й навики амортизації. Перетворити її на витрати вам допоможе газета “Все про бухгалтерський облік” № 88 за 2020 р. на стор. 42.
Ірина МИХАЙЛОВА, консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
#АвтомобільніПеревезення, #поліс, #страховка, #витрати