Пивний бар підприємця й “пивний” акциз: один від одного — нікуди
А скажітьно, шановні читачі: як давно ви насолоджувались холодненьким пивом не на дивані перед телевізором, а в пивбарі? Ну, гаразд, добре, не втручатимемося у ваше особисте
життя. Але якщо незабаром завітаєте до пивбару, заради бухгалтерської цікавості зверніть увагу на розрахунковий документ, який видадуть вам під час оплати, — чи виділено в ньому акцизний податок?
ФОПів від акцизу не звільнено!
Наведене вище запитання не пустопорожнє: якщо юрособи, лелю-полелю, перейшли з акцизом на “ти”, широкий загал фізосіб-підприємців1 (далі — ФОП) досі вважає, що справляння акцизного податку за продаж пива — це не про них. І тяжко помиляються!
Щодо ФОПів на загальній системі оподаткування — годі й казати: на те вона й загальна система, щоб ФОП сплачував передбачені ст. ст. 9, 10 ПКУ податки й збори2. Звісно, якщо він відповідає визначенню платника того чи іншого податку (збору) і не має щодо нього пільги (податковим пільгам ми нещодавно присвятили цілісінький спецвипуск газети “Все про бухгалтерський облік” № 40 за 2021 р.).
1Маємо на увазі як ФОПів на загальній системі оподаткування, так і ФОПів-єдинників.
2Окрім податку на прибуток та єдиного податку.
Із ФОПами-єдинниками також цілковита ясність: п. 297.1 ПКУ встановив для них виключний перелік податків, від нарахування, сплати та подання звітності за якими їх звільнено. Зауважимо: акцизного податку в цьому переліку немає. Отже, відповідно до п. 297.2 ПКУ всі акцизні “радощі” — нарахування, сплата та подання звітності — ФОпів-єдинників не оминають, тобто вони повинні здійснювати усе це на загальних підставах.
Ази “пивного” акцизу
Головну інформацію надамо тезово.
1. Платник акцизного податку — суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів (пп. 212.1.11 ПКУ).
2. Об’єкт обкладення акцизним податком — операції з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (пп. 213.1.9 ПКУ).
3. Пиво — підакцизний товар (п. 215.1 ПКУ).
4. Реалізація пива суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі — продаж цього напою безпосередньо кінцевим споживачам для їхнього особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у т.ч. на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших об’єктах громадського харчування (пп. 14.1.212 ПКУ).
5. База оподаткування операцій з продажу пива в роздрібній торгівлі — вартість пива з урахуванням ПДВ3 та без урахування “роздрібного” акцизу (пп. 214.1.4 ПКУ).
6. Ставка акцизного податку для пива, реалізованого в роздрібній торгівлі, — 5% (пп. 215.3.10 ПКУ).
7. Дата виникнення податкових зобов’язань під час реалізації пива вроздріб як за готівку, так і за безготівковим розрахунком (із застосуванням електронних платіжних засобів,
зокрема, платіжних карток) — дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону про РРО (п. 216.9 ПКУ).
Тетяна СУШАЛЬСЬКА,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
5 Див. також актуальний коментар “Зустрічаймо оновлену акцизну декларацію” в газеті “Все про бухгалтерський облік” № 18 за 2021 р., стор. 16
Список використаних нормативно-правових актів:
1. ПКУ — Податковий кодекс України.
2. КпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення.
3. Закон про РРО — Закон України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.95 р. № 265/95-ВР.
4. Закон № 481 — Закон України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального” від 19.12.95 р. № 481/95-ВР.
5. Положення № 13 — Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затверджене наказом Мінфіну України від 21.01.16 р. № 13.
6. Наказ № 14 — наказ Мінфіну України “Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку” від 23.01.15 р. № 14.
7. Порядок № 14 — Порядок заповнення і подання декларації акцизного податку, затверджений наказом Мінфіну України від 23.01.15 р. № 14.
#акциз #АлкогольніНапої #ГромадськеХарчування #РРО #РозрахункиФОП #ліцензування #штрафи