Е-лікарняні: на старт, увага, руш!
(Коментар до наказу МОЗ України від 01.06.2021 р. № 1066)
З початку червня (а саме з 04.06.2021 р.1) в Україні офіційно стартувала видача листків непрацездатності в електронному вигляді (далі — Е-лікарняні). Сьогодні пропонуємо вам ключові правила роботи з лікарняними на час перехідного періоду, який триватиме до 01.09.2021 р., та після його закінчення. Впевнені, наш коротенький, лаконічний, стислий огляд буде особливо затребуваним у літні спекотні дні, коли усіма думками ви вже на морі, але бажаєте тримати руку на пульсі законодавчих змін.
1 Дата публікації коментованого наказу в “Офіційному віснику України”.
Лікарняні в перехідний
період та з 01.09.2021 р.
Уже зараз (з 04.06.2021 р. по 31.08.2021 р.) заклади охорони здоров’я та лікарі-підприємці, які в установленому порядку підключені до електронної системи охорони здоров’я, за наявності відповідної технічної можливості зобов‘язані формувати висновки про тимчасову непрацездатність в електронній системі охорони здоров‘я. А на підставі таких висновків буде сформовано Е-лікарняний в Електронному реєстрі листків непрацездатності, доступ до якого мають і самі працівники, і їхні роботодавці. Якщо ж такої можливості поки немає, можна, як і раніше, видавати листки непрацездатності за визначеною раніше паперовою формою. Однак тільки-но буде оформлено перший електронний медичний висновок про тимчасову непрацездатність, медзаклад (лікар-підприємець) повинен відійти від практики складання паперових листків непрацездатності (окрім продовження чи закриття раніше виданих).
А ось вже з 1 вересня 2021 року почнуть видавати винятково Е-лікарняні на підставі висновку про тимчасову непрацездатність. Єдиний виняток — лікарняний було відкрито у паперовій формі до 01.09.2021 р., а закривають його після цієї дати. Тож з 01.09.2021 р. доведеться пильнувати, чи не приніс працівник липового лікарняного, хоча він і буде на офіційному бланку та з усіма підписами. Будьте уважні!
Важливо: лікарям суворо наказали у разі видачі первинного листка непрацездатності у паперовій формі продовжувати видачу листків непрацездатності за цим самим страховим випадком так само на папері (п. 5 Інструкції № 1066).
Оформлюючи медвисновки про тимчасову непрацездатність, лікарі закладів охорони здоров’я та лікарі-підприємці зобов’язані керуватися Порядком формування медвисновків. Громадянам цей документ може бути цікавий хіба що під час виникнення спірних ситуацій, коли лікарі відмовлятимуть у відкритті лікарняного.
Отже, наразі усі роботодавці можуть одержати від працівника як листок непрацездатності, оформлений на папері за встановленою формою, так і Е-лікарняний. Звісно, щодо перегляду останніх роботодавцями виникає чимало запитань (особливо коли працівник, якому виписано Е-лікарняний, прийнятий на роботу нещодавно і за нього не встигли подати Об’єднаний розрахунок2). Утім за ними майбутнє, і ми впевнені, що все владнається найближчим часом.
2 Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджений наказом Мінфіну України від 13.01.15 р. № 4.
Далі кілька слів про особливі випадки оформлення листків непрацездатності.
Непрацездатність через
вагітність та пологи
У такому разі електронний медвисновок про тимчасову непрацездатність, а значить і Е-лікарняний, оформлюватимуть з 01.09.2021 р. До цієї дати застрахованим жінкам видаватимуть паперові листки непрацездатності по вагітності та пологах, а незастрахованим вагітним жінкам (у т.ч. неповнолітнім) — довідку за формою № 147/о “Довідка для призначення і виплати державної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами жінкам, які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування”.
Листки непрацездатності у разі захворювання на ВІЛ та внаслідок психічного розладу
Такі листки непрацездатності так само до 1 вересня 2021 р. оформлюватимуть суто на папері незалежно від того, чи перейшов медзаклад на формування медвисновків в електронному вигляді та Е-лікарняні.
Доліковування за одним
страховим випадком в іншому закладі
Якщо у період до 01.09.2021 р. особа, у якої сформовано медвисновок у Реєстрі в одного суб’єкта господарювання, звернеться для проходження обстеження, консультації, доліковування, проходження реабілітації тощо до іншого суб’єкта господарювання, у якого ще відсутня технічна можливість формування медичних висновків у Реєстрі, то для такої особи відкривається листок непрацездатності як новий випадок тимчасової непрацездатності (п. 6 Інструкції № 1066).
У підсумку працівник подасть окремо Е-лікарняний та паперовий. Обидва документи будуть первинними. А отже, роботодавцю доведеться оплатити перші 5 днів і за першим, і за другим листками непрацездатності за власний рахунок і лише з шостого дня нараховувати допомогу з тимчасової непрацездатності. Тож у разі необхідності звернення до другого медзакладу роботодавцю було б вигідно, щоб застрахована особа з’ясувала, перевірила, переконалася, чи є у такого медзакладу можливість продовження ведення медвисновку в електронному форматі. Та навряд чи цим хтось перейматиметься на практиці.
До речі, якщо первинний листок непрацездатності буде оформлено на папері, то другий медзаклад також зобов’язаний оформити паперовий лікарняний (навіть якщо вже перейшли на Е-лікарняні), адже йтиметься про один страховий випадок.
До кого звертатися
у разі непорозумінь із лікарняним
І роботодавці, і працівники мають право звернутися до Фонду соціального страхування з метою перевірки обґрунтованості видачі листка непрацездатності, і тоді фахівці Фонду проведуть відповідну перевірку згідно з новим Порядком перевірки обґрунтованості видачі ЛН.
Таким робом, зараз можна стверджувати, що почалася ера Е-лікарняних. Та ми сподіваємося, що ваші працівники хворітимуть якомога менше і ви познайомитеся із Е-лікарняними вже після того, як вони запрацюють на повну, а всі процеси із ними будуть налагоджені.
Віктор НАГОРНИЙ,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
Список використаних нормативно-правових актів:
1. Наказ № 1066 — наказ МОЗ України “Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки” від 01.06.2021 р. № 1066.
2. Порядок формування медвисновків — Порядок формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затверджений наказом МОЗ України від 01.06.2021 р. № 1066.
3. Порядок перевірки обґрунтованості видачі ЛН — Порядок здійснення Фондом соціального страхування України перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, затверджений наказом МОЗ України від 01.06.2021 р. № 1066.
#лікарняні, #непрацездатність, #страхування