Криптовалюта та віртуальні активи: які їх перспективи в Україні
(Інтерв’ю із заступником Міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT Олександром Борняковим)
За даними деяких ЗМІ, Україна посідає 10 місце у світі з-поміж країн із найбільшим заробітком на біткоїні в 2020 році. У чому вбачаєте вигоди для економіки України щодо розвитку сфери віртуальних валют?
О.Б.: Віртуальні активи — це новий феномен сучасного економічного буття. Країни, які першими розпізнали потенціал нового класу активів, енергійно користуються перевагами розвитку інновацій та передових технологій, стрімко виходять на новий економічний рівень та міжнародні торговельні платформи.
Потенціал нашої країни у сфері віртуальних активів також значний та помітний для міжнародної спільноти. Адже за даними провідної аналітичної компанії Chainalysis, торік Україна стала номер один у світі за індексом застосування криптоактивів серед населення та ввійшла до десятки країн-криптолідерів із найбільшим заробітком на біткоїні.
Отже, маємо всі підстави стверджувати, що ринок віртуальних активів в Україні доволі розвинений та демонструє значні обороти навіть у світовому масштабі.
Сьогодні Міністерство цифрової трансформації працює над тим, аби створити сприятливе середовище для роботи на ринку віртуальних активів. Легалізація віртуальних активів надасть можливості для інтеграції нового сектору економіки з банківською системою. Для банківського сектору з’явиться нагода обслуговувати учасників нового сегменту економіки.
Окрім цього, із прийняттям профільного законодавства віртуальні активи складатимуть істотну частку цивільних правовідносин у державі. Це сприятиме зростанню рівня “цифрової освіти” як держслужбовців, так і широких верств населення.
Водночас прагнемо зробити Україну привабливою для іноземних криптокомпаній і в такий спосіб залучити значні інвестиції. Це стане можливим, якщо зможемо запропонувати юрисдикцію, де буде зручна робота з регулятором та оптимальне оподаткування операцій із віртуальними активами.
Інновації у сфері віртуальних активів знайдуть застосування в реальному секторі економіки, наприклад, токенізація нерухомості або корпоративних відносин. А громадяни зможуть заробляти та вільно розпоряджатися коштами, отриманими від операцій із віртуальними активами.
Окремо зазначу, що попри економічну кризу, спричинену пандемією COVID-19, обсяг інвестицій у світову криптоіндустрію не зменшився. Натомість глобальна криза стала великою можливістю для багатьох інноваційних компаній, зокрема, і криптокомпаній.
Переконаний, що розвиток високотехнологічної галузі віртуальних активів у довгостроковій перспективі стане запорукою зростання стійкої до пандемії коронавірусу цифрової економіки в Україні.
Яке підводне каміння маємо в українському криптовалютному бізнесі? Зокрема, яка на сьогодні ситуація з правовим статусом віртуальних активів?
О.Б.: Попри те, що ринок віртуальних активів в Україні справді розвинений, більша їх частина зосереджена в “сірій” зоні, що створює потенційні ризики як для держави, так і для бізнесу та користувачів.
Україна реально увірвалась в топ-10 країн-криптолідерів, однак досі у нас жодної офіційно зареєстрованої криптокомпанії.
Причина насправді банальна: криптокомпанії, навіть за бажання, не можуть юридично оформити свою діяльність в Україні — для цього їм бракує юридичного простору.
Якщо ми говоримо про криптопроєкти зі сфери послуг (криптобіржі, криптообмінники, криптогаманці), тобто компанії, які вже створюють певний грошовий потік, працюють із клієнтськими грошима та одержують дохід, у них досить гостро постає питання легалізації бізнесу.
Сьогодні значна кількість дрібного підприємництва — посередники на міжнародних маркетплейсах, де в розрахунках використовуються віртуальні активи. Така діяльність відбувається на тлі слабкого контролю за декларуванням доходів та капіталу з боку держави, тим паче у віртуальних активах.
Тому пріоритетним завданням нашої команди залишається прийняття базового закону, який дозволить закарбувати віртуальні активи у вітчизняному законодавстві та запустити цей ринок у правовому полі держави.
Чи буде в Україні остаточно легалізовано криптовалюту? Які кроки Мінцифри для врегулювання обігу криптовалюти?
О.Б.: Перше, без чого неможливо впровадження регулювання, — це розробка та прийняття базового закону галузі. Тому Мінцифри разом із Міжфракційним об’єднанням народних депутатів Blockchain4Ukraine ініціювали написання цього документа. Було створено експертну групу, до якої увійшли представники ринку, топові юристи, аудитори, фінансисти, науковці, а також робоча група представників інших міністерств та органів влади.
Профільний законопроєкт “Про віртуальні активи” № 3637, який із позиції українського законодавства надасть віртуальним активам правовий статус, пройшов перше читання у Верховній Раді 2 грудня 2020 р., а наприкінці квітня поточного року Комітет з питань цифрової трансформації ВРУ рекомендував Парламенту ухвалити його у другому читанні. Певною мірою Україна вже стала на крок ближче до легалізації сфери віртуальних активів.
Очікуємо, що до кінця осені 2021 р. проєкт Закону “Про віртуальні активи” буде прийнятий загалом. Опісля планується перехідний період щонайменше на півроку. У такому разі повноцінно нове регулювання запрацює ближче до 2022 р.
Водночас ухвалений у першому читанні документ не визначає правил оподаткування операцій з віртуальними активами. Для цього Мінцифра разом із депутатами розробляє ще й проєкт змін до Податкового кодексу, в якому передбачається досить лояльне оподаткування як професійних учасників ринку віртуальних активів, так і споживачів їх послуг.
Зокрема, серед пропозицій нашого Міністерства щодо оподаткування операцій із віртуальними активами в Україні є їх звільнення від обкладення податком на додану вартість, а також встановлення для резидентів пільгової ставки податку на прибуток, отриманого від надання послуг у сфері обігу віртуальних активів, на рівні 5% упродовж наступних 5 років. Мінцифри вбачає у цьому можливість підтримати розвиток вітчизняних криптокомпаній, на яких поширюватимуться відповідні пільгові умови.
Паралельно працюємо над державним проєктом реєстрації та звітності постачальників послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів.
Потому як віртуальні активи буде закарбовано в нашому законодавстві, наступне завдання — введення на цьому ринку процедур фінмоніторингу.
Для запобігання відмиванню грошей шляхом використання сучасних технологій європейські країни адаптовують рекомендації таких організацій як FATF. Цей процес також триває й в Україні. Так, Парламент ухвалив Закон від 06.12.19 р. № 361-IX “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”, який набув чинності 28 квітня 2020 р.
Згідно з цим документом віртуальні активи підлягають фінмоніторингу, а суб’єктом державного фінмоніторингу у відповідній сфері є Міністерство цифрової трансформації.
Проєкт Закону “Про віртуальні активи” розробляється відповідно до вже прийнятих європейських норм, що стосуються сфери віртуальних активів. Врахування актуальних міжнародних стандартів регулювання операцій із віртуальними активами сприятиме суттєвій детінізації цього ринку в Україні.
Однак допоки не приймуть базовий Закон “Про віртуальні активи”, ми не маємо змоги впровадити відповідні процедури фінмоніторингу. Отже, працюємо над його щонайшвидшим ухваленням та паралельно розробляємо відповідні нормативно-правові акти.
Чи могли б Ви детальніше зупинитися на основних положеннях проєкту Закону “Про віртуальні активи”? Які гарантії матимуть користувачі та учасники ринку?
О.Б.: Якщо ми говоримо про гарантії, то найперше, що потрібно усвідомлювати: навіть просте створення правового простору для віртуальних активів є величезним кроком уперед порівняно з повністю нерегульованим середовищем, в якому такі активи наразі знаходяться у більшості країн, включаючи держави з передовими економічними системами.
Усі учасники ринку матимуть змогу використовувати судову та правоохоронну систему для захисту власних прав у разі шахрайства недобросовісних гравців.
Регульований обіг віртуальних активів дозволить Україні уникнути потрапляння до “сірого” списку FATF як країни, що не вжила належних AML-заходів, а професійні постачальники окремих послуг в операціях із віртуальними активами провадитимуть власну діяльність виключно після отримання дозволу держави на такі операції.
Усе це істотно ускладнить життя шахраїв. Однак всім учасникам ринку віртуальних активів належить чітко розуміти, що новий ринок доволі ризикований і будь-хто може зазнати на ньому втрат, якщо з необачністю поставиться до прийняття інвестиційних рішень, покладатиметься на поради сумнівних “експертів” замість ґрунтовного власного аналізу та постійного навчання.
Ринок віртуальних активів складний та цікавий одночасно. Він стимулює до постійного самовдосконалення та привчає нести особисту відповідальність за прийняті рішення. Для тих, хто очікує від держави “абсолютних гарантій” та вважає, що великі гроші можна заробляти без ризику, — краще вдатися до інших інвестиційних стратегій, аніж вести активну роботу на ринку віртуальних активів.
Дякуємо за цікаву розмову!
#інтерв’ю, #криптовалюта, #ВіртуальніАктиви, #інвестиції