Скасування закордонного відрядження в дорозі: несподівана проблема добових
Консультаційна лінія газети “Все про бухгалтерський облік” знову принесла вельми цікаве запитання. Та й ситуація, що його зумовила, заслуговує на те, аби поділитися нею з усіма читачами.
СИТУАЦІЯ: Працівник 8 червня на автомобілі вирушив у закордонне відрядження. Напередодні він одержав аванс в іноземній валюті, у т.ч. добові, у розрахунку 50 євро на добу. Цього-таки дня він дістався пропускного пункту, але в перетині кордону України йому відмовили. 9 червня працівник прибув на підприємство й повернув до каси повну суму авансу. На підставі наданої ним службової записки складено наказ про скасування відрядження. Також підприємство відшкодувало працівникові добові за 8 червня в передбаченій для відряджень Україною сумі, адже кордону він так і не перетнув. Бухгалтер цікавиться, чи правильно вчинило підприємство.
Наказ: спочатку було слово…
Не вибудовуватимемо здогадок, хто винен у тому, що прикордонники завернули відрядженого працівника (особисто він чи підприємство-роботодавець), але фактично службове завдання, заради якого відрядження й планувалося, не виконано. Тож наказ, безумовно, скласти потрібно. Зі змальованої ситуації відомо, що оформлено наказ про скасування відрядження. Але, на наше переконання, це неправильно. Наказ про скасування відрядження складають, якщо потреба в ньому зникла, і працівник ще не виїхав, хоча аванс вже одержав і навіть має деякі витрати (наприклад, купив транспортні квитки або забронював готель). Щодо конкретного випадку, то за правильне скласти наказ про переривання відрядження, адже працівник не лише отримав аванс, але й рушив у дорогу, навіть не підозрюючи про халепу, що чатувала його на кордоні.
Олеся ДЕЙНЕКА,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
#відрядження, #аванс, #добові, #ПодатокНаДоходи