Перевезення працівників до місця роботи й назад: організація та оподаткування
Хоча пандемія в Україні трохи вщухла, однак роботодавці, які піклуються про здоров’я своїх працівників, аби зменшити ризик підхопити вірус у громадському транспорті та уникнути нової хвилі його активного поширення, фінансують їх перевезення до місця роботи й назад. Також відшкодування вартості проїзду до місця праці покращує фінансове становище працівників у час кризи. Це не є законодавчо встановленою гарантією, але роботодавці мають право власним коштом встановлювати додаткові, порівняно із законодавством, трудові та соціально-побутові пільги для своїх працівників (ст. 9-1 КЗпП). А перевезення працівників підприємства до місця роботи та назад саме і є одним із різновидів таких пільг. Тож з’ясуймо, як організувати та оподаткувати перевезення працівників за рахунок роботодавця.
Способи перевезення
Перевезення працівників до місця роботи та назад може здійснюватися такими способами:
- власним транспортом підприємства;
- транспортом, орендованим в інших власників;
- залучення сторонніх транспортних організацій;
- замовлення підприємством послуг таксі;
- оренда особистого транспорту працівників;
- компенсація працівникам витрат на використання власного автомобіля (ПММ-видатки можуть входити до складу компенсації або відшкодовуватися окремо);
- компенсація вартості проїзду в таксі;
- забезпечення проїзними документами для громадського транспорту;
- відшкодування вартості проїзду транспортом загального користування.
Заразом пільга з перевезення може надаватися колективно (усім працівникам підприємства) або індивідуально (лише окремим). А умови перевезення працівників прописують у локальних нормативних актах підприємства.
Зоряна КУРИЛЯК,
юрист, бухгалтер, експерт з обліку
та оподаткування, м. Львів
#ПДВ, #ЄСВ, #АвтомобільніПеревезення, #компенсації, #ПДФО, #ВійськовийЗбір