-
Сповіщення: Увесь № 81-2021 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Внесення коштів або майна до статутного капіталу: наслідки для юрособи-єдинника
Ситуація. ТОВ — єдинник 3 групи має намір внести кошти або майно до статутного капіталу іншої юрособи в обмін на корпоративні права.
ЗАПИТАННЯ:
- чи не будуть суперечити нормам п. 291.6 ПКУ операції із внесення майна до статутного капіталу іншої юрособи в обмін на корпоративні права або обмін корпоративних прав на майно в разі виходу ТОВ зі складу засновників?
- чи може розглядатися придбання та продаж ТОВ корпоративних прав інших юросіб як фінансове посередництво?
- чи виникатиме дохід у ТОВ у разі внесення майна до статутного капіталу іншої юрособи та за умови повернення майна в разі виходу ТОВ зі складу засновників?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Участь у формуванні статутного капіталу іншої юрособи є госпоперацією з придбання корпоративних прав, тобто здійсненням прямих фінансових інвестицій (пп. 14.1.81 ПКУ).
Відповідно до п. 291.6 ПКУ єдинники третьої групи повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій). Негрошові форми розрахунку, зокрема бартерні операції, заборонено. Водночас бартерна (товарообмінна) операція — це господарська операція, яка передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у негрошовій формі в межах одного договору (пп. 14.1.10 ПКУ). Отже, операції із внесення майна до статутного капіталу іншої юрособи в обмін на корпоративні права або обмін таких корпоративних прав на майно у разі виходу зі складу засновників підприємства не суперечать нормам п. 291.6 ПКУ.
Відповідно до ч. 3 ст. 333 Господарського кодексу України фінансове посередництво — діяльність, пов’язана з отриманням та перерозподілом фінансових коштів. Пунктом 291.5 ПКУ для єдинників воно заборонено. Придбання та продаж юрособою-єдинником корпоративних прав інших юросіб на постійній основі може розглядатися як фінансове посередництво.
Відповідно до НП(С)БО 15 “Дохід” дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.
У разі, якщо вартість майна на момент виходу зі складу учасників юрособи є вищою вартості такого майна на момент внесення його до статутного фонду, додатну різницю єдинник має включити до складу свого доходу.
ІПК ДПСУ від 30.07.2021 р. № 2929/ІПК/99-00-18-04-03-06
#Дайджест, #СтатутнийКапітал, #розрахунки, #дохід