Збільшення додаткового капіталу єдинника за рахунок споживчих товарів
Ситуація. ТОВ — платник єдиного податку 3 групи за ставкою 5% планує збільшити додатковий капітал за рахунок внесків засновника у матеріальній формі — готові вироби та комплектуючі для подальшої реалізації кінцевим споживачам без рішення про зміну розміру статутного капіталу.
ЗАПИТАННЯ:
- чи включаються до складу доходу ТОВ такі внески?
- як оподаткувати зазначені вироби, що будуть надалі реалізовані кінцевим споживачам, та комплектуючі, які використають для створення готових виробів?
- які ще податкові обов’язки будуть у ТОВ?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Визнання доходів та їх класифікація здійснюється відповідно до НП(С)БО 15 “Дохід” (далі — НП(С)БО 15). Так, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.
Відповідно до пп. 8 п. 292.11 ПКУ суми коштів та вартість майна, внесені засновниками або учасниками платника єдиного податку до статутного капіталу, не включають до складу його доходу.
Згідно з ч. 2 ст. 115 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) вкладом до статутного капіталу госптовариства можуть бути гроші, цінні папери, окремі речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо іншого не встановлено законом.
Аналогічна норма міститься в ч. 4 ст. 18 Закону України “Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю” від 06.02.18 р. № 2272-VIII і для додаткового капіталу, а саме додаткові вклади можуть вноситися у негрошовій формі. У такому разі рішенням загальних зборів учасників визначаються учасники товариства та/або треті особи, які вносять майно, та його грошова оцінка.
Рахунок 42 “Додатковий капітал” призначено, зокрема, для обліку іншого вкладеного засновниками підприємств (крім акціонерних товариств) капіталу, що перевищує статутний капітал, інші внески тощо без рішень про зміни розміру статутного капіталу. За кредитом цього рахунку відображають збільшення додаткового капіталу, за дебетом — зменшення.
Отже, з метою бухобліку збільшення додаткового капіталу за рахунок внесків засновників є операцією, що обумовлює зростання власного капіталу та водночас не приводить до збільшення доходу підприємства.
У разі реалізації кінцевим споживачам готових виробів, внесених засновником як додатковий капітал, до складу доходу ТОВ включають суму перевищення вартості реалізованої готової продукції над грошовою оцінкою готової продукції, яка внесена засновником як додатковий капітал.
У процесі виготовлення готової продукції з комплектуючих, внесених засновником як додатковий капітал, для виробництва товарів та подальшої реалізації готової продукції споживачу до об’єкта обкладення єдиним податком ТОВ включається сума отриманого доходу за мінусом вартості цих комплектуючих відповідно до грошової оцінки в разі внесення засновником.
ІПК ДПСУ від 30.07.2021 р. № 2930/ІПК/99-00-18-04-03-06
#Дайджест, #ЄдинийПодаток, #дохід, #капітал