-
Сповіщення: Додаток до номера – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Норми природного убутку продовольчих товарів: як застосовувати та обліковувати
Підприємства торгівлі, які реалізують продтовари, що зберігаються на складах й у торговельних залах, подеколи мають справу з їх природним убутком (зменшення маси внаслідок випарування вологи, всихання, витікання соку тощо). Якими нормами убутку користуватися та як його відображати в обліку? Відповіді читайте в нашій статті.
Олександр ГОЛУБОВСЬКИЙ,
консультант з бухгалтерського
обліку та оподаткування
#Торгівля, #ПрироднийУбуток, #бухоблік, #ПДВ, #ПодатокНаПрибуток
Міністерство економіки України
Лист від 19.10.2000 р. № 55-25/324
Про можливість застосування в господарській діяльності норм природного убутку продовольчих товарів
Міністерство економіки України повідомляє.
Постановою Верховної Ради України від 12.09.91 р. № 1545-XII “Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР” встановлено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.
В Україні за період з 1991 по 2000 рік нові нормативні акти, які регулюють норми природного убутку продовольчих товарів, не затверджувались, тому не втратив чинності наказ Міністерства торгівлі СРСР від 02.04.87 р. № 88 “Про затвердження норм природного убутку продовольчих товарів в торгівлі та інструкцій щодо їх заповнення”.
Цим наказом затверджені норми природного убутку, норми втрат продовольчих товарів на підприємствах торгівлі та інструкції по їх застосуванню.
У зв’язку з тим, що розробка і затвердження нових нормативних документів потребують залучення значних коштів та великої кількості працівників науково-дослідних інститутів для проведення експериментів і визначення відповідних показників, Міністерство як бюджетна установа у даний час не має можливості замовити таку наукову розробку.
Керівник департаменту політики
у сфері обігу споживчих товарів і побутових послуг Ю. Родіонов
Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України
Лист від 07.05.2002 р. № 56-31/164
Щодо норм природного убутку та норм списання втрат товарів
Департамент політики внутрішньої торгівлі і побутових послуг Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України розглянув лист і повідомляє.
За період з 1991 по 2001 рік в Україні нормативна база щодо норм природного убутку та норм списання втрат товарів не поновлювалась.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 12.09.91 р. № 1545-XII “Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР” встановлено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.
Тож враховуючи зазначене, наказ Міністерства торгівлі СРСР від 23.03.84 р. № 75 “Про затвердження диференційованих розмірі в списання втрат непродовольчих і продовольчих товарів в магазинах (відділах, секціях) самообслуговування” не втратив чинності.
Керівник Департаменту Ю. Родіонов
Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України
Лист від 19.09.2003 р. № 83-22/605
Про дію нормативно-правових актів щодо норм природного убутку
Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України розглянуло лист та повідомляє таке.
Постановою Верховної Ради України від 12.09.91 р. № 1545-XII “Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР” встановлено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.
Наказ Міністерства торгівлі СРСР від 02.04.87 р. № 88 “Про затвердження норм природного убутку продовольчих товарів в торгівлі та інструкцій щодо їх застосування” не втратив чинності. Цим наказом затверджені норми природного убутку, на наступні групи товарів — м’ясо та м’ясні товари, рибу та рибні товари, молочні і жирові товари, хлібобулочні товари, кондитерські товари, бакалійні товари, норми втрат продовольчих товарів на підприємствах торгівлі та інструкції по їх застосуванню.
Наказ Міністерства торгівлі СРСР від 23.03.84 р. № 75 “Про затвердження диференційованих розмірів списання втрат непродовольчих і продовольчих товарів в магазинах (відділах, секціях) самообслуговування” не втратив чинності. Цим наказом затверджені приблизні диференційовані розміри списання втрат непродовольчих і продовольчих товарів у магазинах (відділах, секціях) самообслуговування і порядок і умови застосування диференційованих розмірів списання втрат товарів у магазинах (відділах, секціях) самообслуговування, інструкцію з бухгалтерського обліку і контролю за списанням втрат товарів, реалізованих по самообслуговуванню, порядок преміювання працівників продовольчих і непродовольчих магазинів самообслуговування за рахунок суми економії, отриманої від зниження втрат товарів проти розмірів втрат, дозволених до списання.
Наказ Міністерства торгівлі СРСР від 24.10.84 р. № 265 “Про затвердження Норм втрат парфумерно-косметичних товарів при транспортуванні, зберіганні та реалізації” втратив чинність відповідно до наказу Міністерства торгівлі СРСР від 29.12.89 р. № 136.
Наказ Міністерства торгівлі СРСР від 27.12.85 р. № 307 “Про затвердження Норм втрат (бою) ялинкових скляних прикрас під час транспортування, зберігання та реалізації” не втратив чинності. Цим наказом затверджено Норми втрат (бою) ялинкових скляних прикрас (вітчизняного виробництва, які надходять по імпорту) при одержанні на прирейкових і неприрейкових складах, при перевезеннях автотранспортом, збереженні і реалізації і Порядок їхнього застосування.
Наказ Міністерства торгівлі СРСР від 27.11.91 р. № 94 “Про затвердження Норм втрат (бою) виробів із пластмас (господарських, галантерейних і культтоварів) при транспортуванні, зберіганні та реалізації” не втратив чинності. Цим наказом затверджені Норми втрат (бою) виробів із пластмас (господарських, галантерейних і культтоварів) при транспортуванні, зберіганні і реалізації та Інструкція щодо їх застосування.
Наказ Міністерства торгівлі СРСР від 21.12.90 р. № 114 “Про затвердження Норм втрат (бою) спорттоварів, автомотозапчастин і приладдя при транспортуванні, зберіганні і реалізації” не втратив чинності. Цим наказом затверджені Норми втрат (бою) спорттоварів, автомотозапчастин і приладдя при транспортуванні, зберіганні і реалізації та Порядок їх застосування.
Наказ Міністерства торгівлі СРСР від 04.01.88 р. № 2 “Про затвердження норм втрат (бою) фарфоро-фаянсових майолікових і гончарних товарів, посуду скляного сортового, господарського, кухонного із жаростійкого скла і колб для термосів під час транспортування, зберігання і реалізації та Порядку їх застосування” не втратив чинності. Цим наказом затверджені Норми втрат (бою) фарфоро-фаянсових майолікових і гончарних товарів, посуду скляного сортового, господарського, кухонного з жаростійкого скла і колб для термосів при транспортуванні, зберіганні і реалізації і Порядок їхнього застосування.
Наказ Міністерства торгівлі СРСР від 02.12.88 р. № 196 “Про затвердження норм втрат (бою) електроарматурного і лампового скла, електроустановочних виробів, електроламп при транспортуванні, зберіганні та реалізації” не втратив чинності. Цим наказом затверджені норми втрат (бою) електроарматурного і лампового скла, електроустановочних виробів, електроламп при їх транспортуванні, зберіганні, реалізації та Порядок їх застосування.
На даний час не втратили чинності та продовжують діяти такі нормативно-правові акти щодо норм природного убутку:
- постанова Державного комітету СРСР з матеріально-технічного постачання від 27.04.89 р. № 32 “Про затвердження норм природного убутку деяких видів продукції виробничо-технічного призначення під час морських перевезень”;
- постанова Державного комітету СРСР з матеріально-технічного постачання від 27.04.89 р. № 31 Про затвердження норм природного убутку продукції виробничо-технічного призначення під час перевезень річковим транспортом”.
Одночасно звертаємо увагу, що згідно з статтею 3 Закону України “Про правонаступництво України” Закони Української РСР та інші акти, ухвалені Верховною Радою Української РСР, діють на території України, оскільки вони не суперечать законам України, ухваленим після проголошення незалежності України.
Виконуючий обов’язки Міністра економіки
та з питань європейської інтеграції України В. Вощевський