Онлайн-продаж квитків у кіно: чи потрібен РРО
Ситуація. ТОВ надає платні послуги з публічного показу фільмів у кінотеатрі. Замовлення та оплата послуг ТОВ покупцями здійснюється як безпосередньо в кінотеатрі (місці надання послуг), так і в Інтернеті шляхом замовлення послуг на сайті ТОВ і їх оплати за допомогою сервісу LiqPay.
ЗАПИТАННЯ: Чи повинно ТОВ застосовувати РРО під час проведення оплати через LiqPay?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: РРО та/або ПРРО та розрахункові книжки не застосовують під час здійснення розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків винятково за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів (п. 14 ст. 9 Закону про РРО).
Згідно з роз’ясненням НБУ (лист від 28.11.19 р. № 57-0007/62082) квитанція, отримана під час здійснення розрахунку за допомогою ЕПЗ, не є розрахунковим документом у розумінні Закону про РРО та не підтверджує факту продажу товару (отримання послуг), а лишень підтверджує ініціювання переказу коштів із рахунку держателя ЕПЗ.
Отже, якщо електронний чи паперовий квиток глядач придбаває за допомогою ЕПЗ, то кошти на рахунок торговця (кінотеатру) надходитимуть від еквайра, а не від держателя ЕПЗ.
Таким робом, особа, яка отримала оплату відповідно до умов електронного договору, повинна надати покупцеві (глядачеві) електронний документ, квитанцію, товарний чи касовий чек, квиток, талон або інший документ, що підтверджує факт отримання коштів, із зазначенням дати здійснення розрахунку (п. 3 ст. 13 Закону України “Про електронну комерцію” від 03.09.15 р. № 675-VIII) та відповідно до вимог п. 2 ст. 3 Закону про РРО касовий чек РРО як підтвердження продажу товару.
Цю позицію ДПС підтвердив і НБУ листом від 24.04.2020 р. № 57-0009/20338, де зокремив, що тільки операції, здійснені шляхом переказу коштів із рахунку платника без використання ЕПЗ на рахунок отримувача, не належать до розрахункових операцій у розумінні Закону про РРО.
Враховуючи викладене, під час приймання оплати за електронні та паперові квитки за допомогою LiqPay застосування товариством РРО є обов’язковим.
Під час здійснення розрахунків суто в безготівковій формі через установу банку шляхом перерахування коштів із розрахункового рахунку на розрахункових рахунок (IBAN, онлайн-банкінг) або безпосереднє внесення готівки через касу банку для подальшого перерахування на розрахунковий рахунок, а також платіжний термінал та/або ПТКС, який належить банк, за послуги
в разі проведення таких розрахунків винятково за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів РРО може не застосовуватися.
ІПК ГУ ДПС у Київській області
від 07.07.2021 р. № 2665/ІПК/10-36-07-07-20.
#Дайджест, #РРО, #торгівля