Зникли гроші в банку: що робити з дебіторською заборгованістю
Ситуація. У 2015 році між підприємством та банком укладено договір про обслуговування банківського рахунку, на якому знаходилися кошти підприємства. Рішенням правління НБУ банківську ліцензію було відкликано, підприємство включено до сьомої черги акцептованих вимог кредиторів банку. На дату затвердження ліквідаційного балансу реалізацію активів банку завершено, усі можливі заходи, спрямовані на задоволення вимог кредиторів, виконані, проте кошти для задоволення акцептованих вимог підприємства відсутні.
ЗАПИТАННЯ: Чи може підприємство списати дебіторську заборгованість?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: У разі наявності дебіторської заборгованості, щодо якої існує невпевненість її погашення боржником, платник формує резерв сумнівних боргів. Безнадійною заборгованістю визнається заборгованість, що відповідає одній із декількох ознак, зокрема, заборгованість суб’єктів господарювання, визнаних банкрутами у встановленому законом порядку або припинених як юрособи у зв’язку з їх ліквідацією (пп. “з” пп. 14.1.11 ПКУ).
Статтею 77 Закону України “Про банки і банківську діяльність” від 07.12.2000 р. № 2121-ІІІ встановлено, що процедура ліквідації банку вважається завершеною, а банк, як юрособа, ліквідованим із дня внесення запису про це до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань. Нацбанк вносить запис до Державного реєстру банків про ліквідацію банку на підставі отриманого від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб звіту про виконання ліквідаційної процедури та ліквідаційний баланс.
Таким робом, кошти підприємства, що знаходяться на поточному рахунку банку, можуть визнати безнадійною заборгованістю відповідно до вимог пп. “з” пп. 14.1.11 ПКУ у разі наявності підтвердних документів про припинення банку-боржника як юрособи у зв’язку з його ліквідацією.
Фінансовий результат до оподаткування зменшуватиметься відповідно до пп. 139.2 ПКУ на суму списаної дебіторської заборгованості (у тому числі за рахунок створеного резерву сумнівних боргів), яка відповідає ознаці пп. “з” пп. 14.1.11 ПКУ за наявності підтвердних документів про припинення суб’єкта господарювання — боржника як юридичної особи. Таке коригування відбувається в тому звітному (податковому) періоді, на який припадає списання заборгованості згідно з правилами бухобліку.
ІПК ДПСУ від 04.10.2021 р. № 3668/ІПК/99-00-21-02-02-06
#дайджест, #заборгованість, #фінрезультат, #бухоблік