-
Сповіщення: Увесь № 105 за 2021 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Користування підземними та поверхневими водами: нюанси оподаткування
Ситуація. Під час провадження госпдіяльності ТОВ на підставі дозволу на спецводокористування (далі — Дозвіл) використовує два типи водних об’єктів: підземні (свердловина) і поверхневі (ставок русловий).
ЗАПИТАННЯ: Чи виникають у ТОВ податкові зобов’язання з:
- рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі — Плата) за обсяги води, вилучені із ставка;
- рентної плати за спеціальне водокористування (далі — Рентна плата) за обсяги води, передані вторинним водокористувачам, у т.ч. безкоштовно;
- екологічного податку за розміщення відходів (далі — Податок) за обсяги зворотних (стічних) вод, які збираються у вигрібній ямі (вигребі)?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Обов’язки платників Плати виникають у землевласників та землекористувачів, які провадять госпдіяльність з видобування підземних вод на підставі Дозволу (пп. 252.1.4 ПКУ). Оскільки згідно з Дозволом ставок русловий є поверхневим водним об’єктом, то у ТОВ не виникають податкові зобов’язання з Плати за обсяги води, забрані з такого водного
об’єкта.
Платниками Рентної плати є первинні водокористувачі, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів (п. 255.1 ПКУ). Водночас ПКУ не встановлено порядку та умов передання водокористувачами обсягів води вторинним водокористувачам (споживачам), у т.ч. безкоштовно. Заразом у разі постачання вторинним водокористувачам обсягів води, вилучених із підземного водного об’єкта, у ТОВ згідно з пп. 252.1.4 ПКУ виникатимуть податкові зобов’язання з Плати.
У разі постачання вторинним водокористувачам води з поверхневого водного об’єкта ТОВ має обчислювати суму Рентної плати виходячи з фактично переданих обсягів води споживачам, встановлених у Дозволі, лімітів використання води, ставок Рентної плати та коефіцієнтів (пп. 255.11.2 ПКУ).
Для забезпечення вимог п. 240.5 ПКУ суб’єктам господарювання необхідно облаштувати спеціально відведені місця для розміщення відходів та запровадити належний облік відходів різних класів небезпечності для виконання договірних зобов’язань із спеціалізованими підприємствами із утилізації або розміщення (захоронення) відходів. У разі належного облаштування вигрібної ями (вигребу) на власній території, яке забезпечує непроникнення зворотних вод у підземні водні об’єкти, у ТОВ відповідно до п. 240.5 ПКУ не виникатимуть податкові зобов’язання з Податку.
ІПК ДПСУ від 17.09.2021 р. № 3475/ІПК/99-00-04-01-03-06
#дайджест, #рента, #водніОб’єкти