Виплата середнього заробітку за рішенням суду: хто є податковим агентом
Ситуація. Після звільнення працівниці до обласного Держказначейства надійшов виконавчий лист про безспірне списання з рахунку колишнього роботодавця (юрособи) на користь працівниці суми коштів у вигляді середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Кошти були списані без утримання податку на доходи і військового збору.
ЗАПИТАННЯ: Чи є колишній роботодавець податковим агентом звільненої працівниці і хто має сплатити податки/збори з середнього заробітку за вимушений прогул, безспірно списаного Держказначейством?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Згідно з пп. 163.1.1 ПКУ об’єктом оподаткування фізособи-резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються, зокрема, інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ (пп. 164.2.20 ПКУ).
Згідно з пп. 168.1.1 ПКУ податковий агент, визначення якого наведене в пп. 14.1.180 ПКУ, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи і військовий збір із суми такого доходу за його рахунок.
Податковим агентом визнається особа, на яку ПКУ покладається обов’язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків (п. 18.1 ПКУ).
Отже, дохід у вигляді середнього заробітку за час вимушеного прогулу, виплачений юрособою звільненому працівнику, включається до його загального оподатковуваного доходу як інший дохід та обкладається податком на доходи і військовим збором на загальних підставах. Водночас юрособа (боржник) є податковим агентом щодо податку на доходи і військового збору, нарахованих за рішенням суду, незалежно від того, що це рішення виконується шляхом безспірного списання коштів із рахунку юрособи казначейською службою.
ІПК ДПСУ від 02.11.2021 р. № 4151/ІПК/99-00-04-03-03-05
#дайджест, #СереднійЗаробіток, #податки