Підприємство-повірений сплатило ЄСВ за довірителя, у якого заблоковані рахунки: чи має право податкова вимагати сплати внеску саме довірителем
(постанова від 26.05.2021 р. № 817/902/16; № К/9901/44868/18)
<…> VI. Оцінка Верховного Суду
36. Відповідно до обставин справи між сторонами виник спір щодо правомірності прийняття контролюючим органом Вимоги про сплату боргу (недоїмки) … зі сплати єдиного внеску за умови сплати такого від імені та за рахунок довірителя.
<…>
38. Судами попередніх інстанцій було встановлено, що у позивача виникли обставини, які унеможливлюють виконання ним зазначеного обов’язку (арешт коштів) у спосіб, визначений Законом № 2464, тобто шляхом перерахування відповідних коштів з рахунку платника на рахунок органу доходів і зборів.
39. Разом з тим Законом № 2464 не врегульовано випадки наявності обставин, що виключають (унеможливлюють) виконання обов’язку зі сплати єдиного внеску…
40. Суд указує, що наявність таких прогалин обумовлює безпосереднє застосування регламентованих цим Законом принципів: обов’язковості сплати та захисту прав і законних інтересів застрахований осіб (стаття 3), а також положень інших нормативно-правових актів в частині, що не суперечить цьому Закону (частина перша статті 1).
41. Відтак, складання позивачем з ДП … договору доручення по сплаті, зокрема, ЄСВ, мало на меті виконання покладеного на нього безумовного та пріоритетного обов’язку зі сплати єдиного внеску, а тому здійснювало пошук шляхів виконання цього обов’язку зі сплати ЄСВ.
44. Відповідно до частин першої, третьої статті 237 ЦК України представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов’язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє (частина перша статті 237). Представництво виникає на підставі зокрема договору (частина третя статті 237).
45. Частиною першою статті 1000 ЦК України встановлено, що за договором доручення одна сторона (повірений) зобов’язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов’язки довірителя.
<…>
47. З огляду на зміст наведених положень цивільного законодавства суди зробили правильний висновок, що в результаті реалізації між позивачем та його повіреним їхніх взаємовідносин за договорами доручення не відбулося передачі третім особам обов’язку платника (позивача) зі сплати єдиного внеску, що заборонено частиною дев’ятою статті 25 Закону № 2464.
48. При цьому сама лише обставина, що відповідні перерахування власних коштів платника єдиного внеску відбулись не з його власного рахунку, в умовах неможливості використання власних рахунків платника (що не є спірним між сторонами), не свідчить про порушення платником вимог частини дев’ятої статті 25 Закону № 2464.
52. Перераховані в липні та вересні 2015 року ДП “Хімік” ПАТ “Азот” від імені та за дорученням ПАТ “Рівнеазот” грошові кошти в рахунок оплати сум платежів єдиного внеску за спірний період були прийняті контролюючим органом як належні; останній не мав жодних зауважень та не направляв жодних повідомлень позивачу про те, що перераховані кошти не можуть бути прийняті як сплата єдиного внеску за вказаний період, а також не повідомляв позивача про виникнення недоїмки за платежем “суми єдиного внеску”.
53. За таких обставин суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною та скасування вимоги від 07.05.2016 № Ю-2580-11 про сплату боргу зі сплати єдиного внеску, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
54. <…> колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанції, що контролюючий орган, приймаючи оскаржувану вимогу про сплату боргу зі сплати єдиного внеску, діяв усупереч та не у відповідності до вимог чинного законодавства <…>
Із повним текстом постанови Верховного Суду від 26.05.2021 р. № 817/902/16; № К/9901/44868/18 можна ознайомитися за посиланням.
#СудовіРішення, #ЄСВ