Допомога громадянам України у Великій Британії
(За матеріалами)
Допомога українцям, які вимушені були виїхати з України через війну та вторгнення російської федерації та планують переїхати чи вже переїхали до Великої Британії.
Візові питання
Для легального перебування у Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії необхідно заздалегідь отримати візу. Існує три варіанти віз для українців.
Програма з допомоги сім’ям з України — Ukraine Family Scheme visa
Якщо ви маєте родичів у Великій Британії — британських громадян або вони мають дозвіл на проживання чи статус біженця та проживали в Україні станом на 01.01.2022 р. чи незадовго до цієї дати (включаючи тих, хто покинув територію України), то ви можете податись за цією схемою.
Якщо ви перебуваєте за межами Великої Британії, заяву слід подати онлайн.
Маючи цю візу, ви зможете жити, працювати та навчатися, мати доступ до державної допомоги. Віза може продовжуватись максимум на 3 роки.
Віза за Українською спонсорською схемою (“Дім для українців”) — Ukraine Sponsorship Scheme (Homes for Ukraine)
Для цього типу візи вам необхідно знайти спонсора, який буде “спонсорувати” ваше проживання у Великій Британії. Ця віза розрахована щонайменше на 6 місяців. За цією схемою ваше перебування може бути продовжено максимум до 3 років. Ви матимете право працювати, навчатися та претендувати на пільги у Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії.
Якщо у вас немає знайомих людей, які могли б стати вашим спонсором, ви можете звернутись до організації Reset Communities and Refugees.
Також існує достатньо груп у Facebook, де людям допомагають шукати перевіреного спонсора. Добірка перевірених Facebook-груп, де можна знайти спонсора, доступна за посиланням.
Заяву за українською спонсорською схемою потрібно подати онлайн. Ви і ваш спонсор можете заповнити форму разом.
Що треба робити далі?
1. Подача на два варіанти візи відбувається в онлайнформаті на офіційному сайті Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії. Заяви для цих двох програм також є заявами на отримання біометричного імміграційного документа.
2. Якщо ви маєте дійсний біометричний закордонний паспорт або прострочений та продовжений спеціальною печаткою, то після заповнення анкети на сайті ви отримаєте відповідь на електронну пошту про те, отримали ви візу чи ні.
3. Після того, як ви отримали позитивну відповідь, ви маєте право купувати квитки до Сполученого Королівства. Без цього дозволу вас не пропустять на кордоні.
4. Якщо у вас тільки громадянський паспорт чи ID-картка або якщо у вас виникли запитання щодо завантаження документів для заяви, необхідно звернутись до візового центру. Адреси візових центрів можна знайти за посиланням.
5. Зверніть увагу на те, що візові центри в Україні наразі закриті. Ви можете подати заяву до візового центру будь-якої країни, куди можна безпечно приїхати.
6. До закінчення 6 місяців від дати прибуття до Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії ви маєте надати свої біометричні дані онлайн на офіційному сайті Сполученого Королівства, щоб продовжити строк проживання до 3 років і отримати біометричну посвідку на проживання (BRP), що підтверджує ваш імміграційний статус.
Подовження строку дії
існуючої візи чи зміна її типу
Українці, які вже перебувають у Сполученому Королівстві Великої Британії і Північної Ірландії з візою, можуть подовжити строк її дії або змінити її тип.
Якщо ви є громадянином(-кою) України та маєте дозвіл на перебування у Великій Британії, виданий 18 березня 2022 року чи раніше, або якщо ви раніше отримали дозвіл на перебування у Великій Британії, але строк його дії закінчився в період після 1 січня 2022 року, ви можете подати заяву за Схемою продовження перебування для українців (Ukraine Extension Scheme), починаючи з 3 травня 2022 року.
Якщо вам потрібно терміново за особливими обставинами в’їхати до Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії, ви маєте подати заяву на отримання візи у звичайному порядку в найближчому візовому центрі, куди можна безпечно доїхати, чітко зазначивши у заяві переконливі підстави для поїздки та повідомити ці причини співробітникам візового центру під час зустрічі.
Доступ до соціальних виплат
У Сполученому Королівстві Великої Британії і Північної Ірландії діє система соціального забезпечення, призначена для допомоги тим, хто опиняється перед фінансовими труднощами або має специфічні потреби.
Найближчий до вас місцевий центр зайнятості допоможе дізнатися, які пільги ви можете отримати.
Це може включати:
1) універсальний кредит — платіж для осіб працездатного віку, щоб допомогти покрити витрати на життя, якщо у вас низький дохід. Ви можете працювати (включаючи неповний робочий день) або бути без роботи;
2) пенсійний кредит — додаткові гроші, щоб допомогти з вашими витратами на життя, якщо ви старше 66 років і маєте низький дохід. Подання заяви на отримання пенсії здійснюється онлайн або за телефоном;
3) допомога по інвалідності — додаткові гроші, щоб допомогти з додатковими витратами, якщо у вас є тривалий фізичний або психічний стан здоров’я, через який ви не можете працювати або інвалідність;
4) допомога на догляд — додаткові гроші, якщо ви доглядаєте за кимось принаймні 35 годин на тиждень;
5) допомога на дитину — додаткові гроші, щоб допомогти покрити витрати на виховання дитини.
Пошук роботи
Основні правила, які важливо враховувати під час пошуку роботи у Великій Британії, та ресурси пошуку роботи.
Які типи роботи бувають ():
- повна (full-time) чи часткова (part-time) зайнятість по контракту;
- робота “погодинно” через агентства з мінімальним гарантованим обсягом роботи (agency staff або “hours”) або без гарантії (zero-hours contract).
Мінімальна зарплата: не менше Ј9.5 за годину.
Як надходять гроші: на ваш банківський рахунок або “готівка в руки” (друге свідчить про те, що роботодавець уникає податків).
Як сплачувати податки: зазвичай їх сплачує роботодавець і вам додатково нічого робити не потрібно (це називається Pay As You Earn або PAYE).
Як працює приватна пенсійна програма: якщо ви працюєте за контрактом, роботодавець повинен вписати вас у приватну пенсійну програму. Зазвичай вона працює так: ви вносите до пенсії 3% + зарплатні (до зняття податку) і стільки ж додає роботодавець. Тобто, з одного боку, це додаткові гроші (від роботодавця), а з іншого — вони вам доступні лише по досягненні пенсійного віку. Якщо ви не збираєтеся залишитися в країні до пенсійного віку, то, можливо, захочете від цього відмовитись.
Якщо людина мала ФОП та працювала онлайн, чи може вона і надалі працювати в країні? Через певний період ви вважатиметеся податковим резидентом (domiciled) і вам потрібно буде платити британські податки на цей дохід. Для цього потрібно працювати або через sole proprietorship, або відкривати власну limited company. Останнє вигідніше стосовно податків, але має мінімальний оверхед Ј100—200 на місяць на оплату бухгалтеру та комісій бізнес-рахунку в банку, тому має сенс тільки за прибутку близько Ј50k+ на рік. Хоча відкрити Ltd можна за декілька днів, закривати його займе більше часу.
Рекомендуємо додатково консультуватись із цих питань з financial advisor.
Додаткова юридична інформація
щодо працевлаштування
(англійською мовою)
Ваші права на роботі та профспілки.
Пошук роботи можна почати з офіційного сайту уряду Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії.
Ресурси пошуку роботи
Список сайтів та ресурсів пошуку роботи у Великій Британії.
Як створити та розпочати бізнес
Стисла інструкція, як відкрити бізнес у Великій Британії, коли ви вже отримали візу.
1. Оберіть свою нішу
Щоб обрати свій напрямок на ринку, проаналізуйте кілька чинників:
- наскільки конкурентною є галузь;
- яка динаміка її розвитку за останні роки;
- як довго “живуть” підприємства вашого типу.
2. Напишіть бізнес-план
Основні пункти, які варто включити до плану:
- загальні поняття про компанію: історія, місія, цінності, ваш досвід у галузі;
- продукти: товари або послуги, їх “плюси” та “мінуси”, можливе розширення чи зміна продуктової лінійки;
- ринок та конкуренти: ситуація на ринку та у вашому сегменті, тенденції, які визначають зміни, основні конкуренти, їх переваги та недоліки у порівнянні з вами;
- цільова аудиторія: соціально-демографічний та психографічний портрет, переваги, які ви можете запропонувати цільовій аудиторії;
- стратегія маркетингу та продажів: унікальна торгова пропозиція (чому саме ваш продукт мають купувати), канали реклами та продажів, цінова політика;
- структура та управління персоналом: форма організації та структура компанії, кількість співробітників, план найму та навчання персоналу;
- фінанси: стартовий капітал, витрати, прогнози щодо доходів та прибутку.
3. Знайдіть фінансування
Інформація про гранти для різних видів компаній: ініціативи від державних органів, різних фондів та бізнесів:
- Help with moving from benefits to work;
- Enterprise Investment Scheme (EIS) to raise money for your company;
- Start Up Loans;
- 150 UK small business grants to apply.
4. Оберіть структуру бізнесу
Індивідуальний підприємець
Підійде тим, хто самостійно веде бізнес, продаючи свої товари чи послуги. Це може бути дропшипінг, прибирання будинків, вигул собак, доставка товарів, випікання тортів на замовлення, масаж, фотографія та багато іншого.
За такого виду зайнятості ви несете повну особисту відповідальність за діяльність.
Вам необхідно:
- вести облік доходів та витрат;
- щорічно подавати податкову декларацію для самозайнятих;
- сплачувати прибутковий податок: використовуйте калькулятор на сайті британського управління з податкових та митних зборів, щоб дізнатися, яку суму потрібно сплатити залежно від прибутку;
- якщо ваш оборот перевищує 85 тис. фунтів, потрібно зареєструватися для сплати ПДВ.
ТОВ
Одна з найпоширеніших форм ведення бізнесу у Великій Британії. Ви можете бути єдиним акціонером та одночасно директором компанії чи залучити необмежену кількість акціонерів. За ними буде закріплено певні права, наприклад, схвалення будь-яких змін у структурі чи стратегії бізнесу.
Директор компанії не несе особистої відповідальності за боргами, але виконує такі юридичні та фінансові обов’язки:
- стежить за виконанням правил статуту;
- повідомляє держреєстратору про всі зміни (відставка або призначення директорів, зміна статутного капіталу, адреси тощо);
- регулярно подає фінансову звітність;
- сплачує податок на прибуток, прибутковий податок та внески із національного страхування із зарплат працівників.
Партнерство
Спосіб для двох або більше людей разом вести бізнес та поділяти особисту відповідальність:
- сплачувати податок на частку прибутку;
- особисто відповідати за боргами та іншими зобов’язаннями;
- спільно купувати обладнання, акції та інше;
- якщо оборот перевищує 85 тис. фунтів, необхідно зареєструватись для сплати ПДВ.
5. Придумайте назву та логотип
Вимоги до назви залежать від форми власності. Якщо ви плануєте зареєструватися як індивідуальний підприємець або оформити партнерство, назва не повинна:
- включати слова “limited”, “Ltd”, “limited liability partnership”, “LLP”, “public limited company”, “plc”;
- бути образливою;
- бути схожою на існуючі назви;
- натякати на зв’язок із державними структурами.
Назва компанії з обмеженою відповідальністю:
- не може співпадати з назвою іншої зареєстрованої компанії або бути схожою на неї (перевірити можна за посиланням);
- має закінчуватися на “limited” або “Ltd”;
- не може бути образливою;
- не має натякати на зв’язок із держструктурами.
6. Зареєструйте ваш бізнес
Індивідуальний підприємець. Індивідуальним підприємцям потрібно зареєструватися на сайті Управління з податкових та митних зборів (HMRC) та отримати унікальний номер платника податків. Детальніше.
ТОВ. Для реєстрації компанії з обмеженою відповідальністю вам необхідні фізична адреса у Великій Британії, установчий договір і статут, підписані всіма акціонерами. Також потрібно обрати код SIC, який визначає сферу економічної діяльності. Після цього компанію можна зареєструвати онлайн, поштою або за допомогою агента. У разі партнерства кожен із партнерів повинен окремо зареєструватися в Управлінні з податкових та митних зборів.
Відкриття регіональної філії вашого бізнесу, який був відкритий в Україні. У цьому випадку іноземна материнська компанія несе відповідальність за всіма зобов’язаннями британської філії. Всю офіційну інформацію про реєстрацію філій можна дізнатись на сайті уряду Сполученого Королівства.
Важливо! Крім основних вимог, нерезидентам потрібно отримати державний номер соціального страхування. Після цього ви можете подати заявки до Реєстраційної палати та HMRC.
7. Відкрийте банківський рахунок
Відкриття банківського рахунку у банку Сполученого Королівства необхідне, аби спростити надалі всі фінансові операції. Вимоги різних фінансових установ до відкриття рахунку нерезидентами можуть відрізнятися.
Щоб відкрити банківський рахунок у Великій Британії, зазвичай потрібно пред’явити документ, що посвідчує особу:
- паспорт;
- біометричний дозвіл на проживання;
- водійські права або визнане посвідчення особи.
Вам також знадобиться підтвердження постійної адреси. Уряд працює з великими банками, щоб знайти рішення, яке дозволить вам відкривати рахунки без звичайної вимоги постійної адреси. У деяких банків вже впроваджена система відкриття рахунків, якщо у вас немає постійної адреси у Великій Британії. Зверніться за допомогою до місцевої благодійної організації або місцевої влади, щоб вам посприяли у цьому.
8. Ліцензування певних видів діяльності
Певні види діяльності вимагають отримання ліцензії. Це може бути бізнес, пов’язаний з алкоголем, медичними препаратами, тваринами, деякими продуктами та багатьма іншими.
9. Страхування
Страхування захистить вас від можливих ризиків, наприклад, матеріальних збитків або судових витрат.
Є обов’язкові види страхування, такі як:
- страхування для покриття витрат на компенсацію працівникам, які зазнали травм або захворіли на роботі (якщо ви роботодавець);
- автомобільна страховка (якщо бізнес використовує транспортні засоби);
- страхування для деяких видів професій.
Типи необхідних полісів та їхня вартість залежать від багатьох чинників: специфіки бізнесу, річного обороту, кількості працівників.
10. Додаткові вимоги до деяких видів компаній
Додаткові вимоги стосуються компаній, які:
- продають товари або послуги онлайн: повинні надати клієнтам повну інформацію про продукт та умови повернення (детальніше про всі вимоги можна дізнатися тут);
- здійснюють імпорт/експорт товарів: повинні сплачувати мито та ПДВ (ознайомтеся детальніше з умовами для імпортерів та експортерів);
- зберігають або використовують особисту інформацію, наприклад, адреси клієнтів: повинні дотримуватися правил захисту даних (які саме, читайте тут).
11. Обов’язки залежно від місця провадження діяльності чи місця роботи
Для ведення бізнесу з дому вам можуть знадобитися:
- дозвіл від орендодавця, якщо ви винаймаєте житло;
- дозвіл на перепланування, якщо ви збираєтеся вносити зміни до приміщення;
- страхування на бізнес-майно.
Якщо ви орендуєте комерційну нерухомість, основні умови будуть прописані у договорі оренди. Це може бути відповідальність за:
- техніку безпеки;
- належні умови праці;
- ремонт та технічне обслуговування.
12. Найм персоналу
Якщо ви наймаєте працівників, ви несете деякі обов’язки за їх здоров’я та безпеку, приміром:
- нарахування заробітної плати;
- сплата внесків національного страхування;
- надання пенсій.
13. Корисні посилання з офіційних джерел щодо відкриття бізнесу
1. Самозайнятість та старт бізнесу у Великій Британії — Setting-up.
У цьому розділі зібрана вся необхідна інформація про те:
- що необхідно для відкриття компанії (як зареєструвати бізнес, правила для вашого типу бізнесу);
- як написати бізнес-план;
- як наймати співробітників;
- як працювати на себе;
- як розвивати ваш бізнес;
- яку фінансову та консультативну підтримку надає держава;
- як обрати податкову систему.
2. Основна інформація про створення ТОВ у Великій Британії — Running a limited company.
У цьому розділі ви знайдете інформацію про:
- конкретні шляхи для створення ТОВ;
- директорів, акціонерів та поручителів;
- необхідні документи для створення компанії (статут та меморандум);
- що потрібно для реєстрації компанії;
- необхідні бухгалтерські записи.
3. Де можна отримати консультацію з приводу відкриття бізнесу.
Щоб отримати консультацію, а також дізнатися більше про державну фінансову допомогу, оберіть контактний номер для зв’язку, де ви проживаєте у Сполученому Королівстві (Англія, Шотландія, Уельс, Північна Ірландія). Також ви можете за цими контактами отримати консультацію щодо вибору системи оподаткування, регіональну допомогу з експортом, поради щодо написання бізнес-плану — National Business Support Helpline.
Якщо ви шукаєте фінансування для бізнесу, підтримку або рекомендації, зверніться до місцевого центру зростання (Local Growth Hub). Мережа налічує 38 центрів зростання, вони входять до національної та місцевої підтримки бізнесу, тому підприємствам легко знайти необхідну допомогу — Local help for business.
Розроблено командою національного проєкту з розвитку підприємництва та експорту “Дія.Бізнес” спільно з Міністерством цифрової трансформації України за участі проєкту uk.ukrainian.community Громадської організації “Українське місто”.
Thank you for this fantastic post! The information you provided is very useful and well-explained. I especially liked how you broke down complex concepts into easily understandable parts. Your writing is clear and concise, making it a pleasure to read. Looking forward to more of your posts.