-
Сповіщення: Увесь № 45 за 2022 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Як відновити ПДВ-облік після припинення сплати 2-відсоткового єдиного податку
Який порядок відновлення правил нарахування та сплати ПДВ для платників, які обрали ставку єдиного податку 2% доходу, після завершення воєнного стану?
Відповідь: Відповідно до пп. 9.9 п. 9 підрозділу 8 р. ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 р. № 2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі — ПКУ), за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з ПДВ до початку застосування особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозділу 8 р. ХХ “Перехідні положення” ПКУ, які використані (поставлені, реалізовані) платником єдиного податку третьої групи в період застосування особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозділу 8 р. ХХ “Перехідні положення” ПКУ, в операціях, що не є об’єктом оподаткування, платник ПДВ зобов’язаний не пізніше останнього дня звітного періоду, в якому здійснено відновлення його реєстрації платником ПДВ, нарахувати податкові зобов’язання відповідно до п. 198.5 ст. 198 ПКУ.
База оподаткування у разі нарахування податкових зобов’язань відповідно до абз. 4 пп. 9.9 п. 9 підрозділу 8 р. ХХ “Перехідні положення” ПКУ за необоротними активами визначається з огляду на балансову (залишкову) вартість, що склалася на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (за ненаявності обліку необоротних активів — з огляду на звичайну ціну), а за товарами/послугами — з огляду на вартість їх придбання.
Такі операції повинні бути відображені у відповідних рядках рядка 4 “Нараховано податкових зобов’язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України за операціями, що оподатковуються” податкової декларації з ПДВ.
Відповідно, платник зобов’язаний забезпечити складання не пізніше останнього дня першого звітного періоду після завершення дії воєнного, надзвичайного станів і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зведену податкову накладну за такими товарами/послугами, необоротними активами.
Враховуючи передбачений пп. 9.9 п. 9 підрозділу 8 р. ХХ “Перехідні положення” ПКУ порядок автоматичного відновлення правил нарахування та сплати ПДВ після завершення воєнного стану у платника ПДВ зберігається право на використання сум ПДВ, включених до складу податкового кредиту на дату переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 2%, за товарами/послугами не реалізованими у період перебування на спрощеній системі оподаткування за ставкою 2%, у разі обчислення податкових зобов’язань з ПДВ у податковій звітності за перший звітний період після завершення дії воєнного, надзвичайного станів та подальші звітні періоди.
Дані рядка 21 податкової декларації з ПДВ за останній звітний період до переходу на спрощену систему оподаткування підлягають перенесенню до рядка 16.1 “Від’ємне значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду” за перший звітний період після завершення дії воєнного, надзвичайного станів.
Якщо платник єдиного податку за ставкою 2% придбавав товари з ПДВ, які залишилися не проданими після завершення військового стану/надзвичайного положення, то оскільки у такого платника немає підстав для формування податкового кредиту у разі придбання товарів у період перебування на спрощеній системі оподаткування, відповідно, після переходу на загальну систему оподаткування та відновлення реєстрації платника ПДВ за такими придбаними товарами, які не продані в період застосування спрощеної системи оподаткування, податковий кредит не відновлюється.
Категорія 101.13
#ПДВ, #ЄдинийПодаток