В уточнюючій декларації з прибутку знайшли помилку: як виправити
Як здійснюється виправлення помилок, самостійно виявлених платником податку у рядках 26—34 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, та чи застосовуються штрафні санкції під час виправлення таких помилок?
Відповідь: Відповідно до п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі — ПКУ), якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, ст. 50 ПКУ), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків має право не подавати такого розрахунку, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.
Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, зобов’язаний, за винятком випадків, установлених п. 50.2 ст. 50 ПКУ:
а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3% від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку. Цей штраф не застосовується у разі подання уточнюючого розрахунку до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за попередній податковий (звітний) рік з метою здійснення самостійного коригування відповідно до ст. 39 ПКУ або під час визначення бази оподаткування відповідно до пп. 141.9 прим. 1.3 п. 141.9 прим. 1 ст. 141 ПКУ у разі здійснення контрольованих операцій, якщо їх умови не відповідають принципу “витягнутої руки”, у строк не пізніше 1 жовтня року, наступного за звітним;
б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов’язання, збільшену на суму штрафу у розмірі 5% від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов’язання з цього податку.
Якщо після подання декларації за звітний період платник податків подає звітну нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період, то штрафи, визначені у п. 50.1 ст. 50 ПКУ, не застосовуються.
Враховуючи зазначене, у разі виправлення помилок, самостійно виявлених платником податку у рядках 26 та/або 31 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, форму якої затверджено наказом Міністерства фінансів України від 20.10.15 р. № 897, зі змінами та доповненнями (далі — Декларація), платник податку має право виправити такі помилки відповідно до ст. 50 ПКУ. Водночас в уточнюючій Декларації або додатку ВП до Декларації, залежно від обраного способу виправлення помилок, відображаються правильні показники, а в рядках збільшення (зменшення) податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду Декларації — суми помилки з відповідним знаком, допущеної у рядках 26 та/або 31 Декларації.
У разі збільшення податкових зобов’язань застосовуються штрафні санкції, передбачені п. 50.1 ст. 50 ПКУ, та пеня відповідно до пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 ПКУ, які відображаються у рядках 28—30 та/або 32—34 Декларації. Водночас виправлення суми штрафних санкцій та пені в Декларації не передбачено.
За необхідності відповідно до п. 46.4 ст. 46 ПКУ разом із такою Декларацією платник податків має подати доповнення до неї, складене за довільною формою, яке буде використано контролюючим органом під час аналізу показників такої Декларації. Про цей факт платник зазначає у спеціально відведеному місці в Декларації.
Категорія 102.20.02
#ШтрафніСанкції, #ПодатковаДекларація