За якою формою підприємцям вести облік товарних запасів
За якою формою ФОП, у тому числі платники ЄП, ведуть облік товарних запасів?
Відповідь: Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, зі змінами та доповненнями (далі — Закон № 265), суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) під час продажу товарів (надання послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов’язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форму обліку товарних запасів для фізичних осіб — підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Водночас суб’єкт господарювання зобов’язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб’єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об’єкті).
Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб — підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (окрім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).
Порядок ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб — підприємців, у тому числі платників єдиного податку, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2021 № 496 (далі — Порядок № 496), визначає правила ведення обліку товарних запасів та поширюється на фізичних осіб — підприємців, у тому числі платників єдиного податку (далі — ФОП), які за Законом № 265 зобов’язані вести облік товарних запасів та здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку, та осіб, які фактично здійснюють продаж товарів (надання послуг) та/або розрахункові операції в місці продажу (господарському об’єкті) такого ФОП.
Форму ведення обліку товарних запасів визначено додатком до Порядку № 496 (далі — Форма обліку).
Пунктом 1 р. II Порядку № 496 встановлено, що облік товарних запасів здійснюється ФОП шляхом постійного внесення до Форми обліку інформації про надходження та вибуття товарів на підставі первинних документів, які є невід’ємною частиною такого обліку.
Форму обліку ведуть за вибором ФОП у паперовій або електронній формі та вона має містити зазначені в довільному порядку дані ФОП: прізвище, ім’я та по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки ФОП або серію та номер паспорта/номер ID-картки для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання мовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (РНОКПП) та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відповідну відмітку в паспорті, податкову адресу, назву та адресу місця продажу (господарського об’єкта) чи місця зберігання, в межах якого ведуть облік. Для паперової форми обліку зазначені дані мають міститися на титульному аркуші (п. 2 р. II Порядку № 496).
Категорія 109.20
#ФОП, #ТоварніЗапаси, #ЄдинийПодаток