Білоруський постачальник заборгував: як бути бухгалтеру
До лютого 2022 р. чимало вітчизняних підприємств співпрацювали з росією та білоруссю. Однак широкомасштабна війна зруйнувала всі економічні зв’язки. Як бути з такою співпрацею, зараз розберемося на ситуації одного з наших передплатників.
СИТУАЦІЯ: У підприємства із сумщини був контракт із підприємством республіки білорусь із серпня 2021 року на постачання сировини білоруського походження. Чергову суму авансу за сировину було перераховано 23.02.2022 р. З початку повномасштабної війни Сумська область була в оточенні. На запит про повернення авансу отримали відповідь про неможливість цієї операції з боку білоруського підприємства у зв’язку з накладеними на них санкціями. Наразі ми не маємо можливості ані завезти сировину, ані повернути кошти.
Чи є законний шлях вирішення такої ситуації на цей час, щоб надалі не порушити строки розрахунків за ЗЕД? Як та коли списати в обліку таку заборгованість?
Дмитро ТУРЕЦЬКИЙ,
консультант з податків та зборів,
м. Київ
Список використаних нормативно-правових актів:
1. ЦКУ — Цивільний кодекс України.
2. ПКУ — Податковий кодекс України.
3. Закон про валюту — Закон України “Про валюту і валютні операції” від 21.06.18 р. № 2473-VIII.
5. Постанова № 18 — постанова Правління НБУ “Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану” від 24.02.2022 р. № 18.
6. Положення № 5 — Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затверджене постановою Правління НБУ від 02.01.19 р. № 5.
7. Постанова № 426 — постанова КМУ “Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації” від 09.04.2022 р. № 426.
#ВоєннийСтан, #ЗЕД, #заборгованість, #бухоблік