Засновник виконує функції директора без трудового договору: коли так можна
Від редакції
Документ до консультації
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Постанова
Іменем України
14 березня 2019 року м. Львів справа № 857/1476/19
<…>
Наказом Спільного підприємства “Мехагробуд” № 26-05/15-к від 26.05.2015 р. на підставі загальних зборів учасників Спільного підприємства “Мехагробуд”
від 25.05.2015 р. ОСОБА_6 з 26.05.2015 р. приступив до виконання обов’язків директора Спільного підприємства “Мехагробуд” на громадських засадах без нарахування та виплати заробітної плати.
Відповідно до статуту Спільного підприємства “Мехагробуд” засновником та власником підприємства є Рівненська обласна асоціація по сільському будівництву “Рівнеагробуд”.
Відповідно до статуту Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву “Рівнеагробуд” ОСОБА_6 входить до складу учасників даної юридичної особи, а відтак є одним із кінцевих бенефіціарних власників Спільного підприємства “Мехагробуд”. Вказані обставини підтверджуються також довідкою Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву “Рівнеагробуд” від 13 березня 2019 року № 13-03/19, згідно з якою ОСОБА_6 є одним із кінцевих бенефіціарних власників Спільного підприємства “Мехагробуд” та має опосередкований вплив на Спільне підприємство “Мехагробуд” через Рівненську обласну асоціацію по сільському будівництву “Рівнеагробуд” та йому здійснюється виплата дивідендів у підвищеному на 10% розмірі.
Згідно з Протоколом Загальних зборів учасників Спільного підприємства “Мехагробуд” від 25 травня 2015 року з 26 травня 2015 року директором Спільного підприємства “Мехагробуд” на громадських засадах без нарахування та виплати заробітної плати призначено ОСОБА_6, який є опосередкованим засновником Асоціації “Рівнеагробуд”. За виконання вказаним засновником функцій директора при розподілі прибутку та виплаті дивідендів ОСОБА_6 виплачували дивіденди у підвищеному на 10% розмірі в порівнянні з іншими учасниками Асоціації “Рівнеагробуд”.
Дані обставини також підтверджуються Статутом Спільного підприємства “Мехагробуд”, пунктом 9.10 якого передбачено, що виконавчим органом підприємства є директор. На період нормалізації діяльності підприємства директором призначається один із учасників (засновників) підприємства — Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву “Рівнеагробуд”, який виконує обов’язки директора на громадських засадах, без нарахування та виплати заробітної плати, укладення трудового договору та з виплатою йому дивідендів у підвищеному на 10% розмірі в порівнянні з іншими учасниками Асоціації “Рівнеагробуд”.
<…>
Заробітну плату він не отримував.
Таким чином, ОСОБА_6 одночасно є бенефіціарним власником (засновником) Спільного підприємства “Мехагробуд” та здійснює управління підприємством.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 65 Господарського кодексу України управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу. Власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів. Для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) безпосередньо або через уповноважені органи чи наглядова рада такого підприємства (у разі її утворення) призначає (обирає) керівника підприємства, який є підзвітним власнику, його уповноваженому органу чи наглядовій раді. Керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства. Статутом підприємства посадовими особами можуть бути визнані й інші особи.
<…>
У пункті 2 рішення Конституційного Суду України
від 15.10.2013 № 8-рп/2013 (справа № 1-13/2013) зазначено, що згідно зі статтею 1 Конвенції Міжнародної організації праці “Про захист заробітної плати” № 95, ратифікованої Україною 30 червня 1961 року, термін “заробітна плата” означає, незалежно від назви й методу обчислення, будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах і встановлені угодою або національним законодавством, що їх роботодавець повинен заплатити працівникові за працю, яку виконано чи має бути виконано, або за послуги, котрі надано чи має бути надано. Цьому визначенню відповідає поняття заробітної плати, передбачене у частині першій статті 94 Кодексу і частині першій статті 1 Закону, як винагороди, обчисленої, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган (роботодавець) виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Таким чином, під заробітною платою, що належить працівникові, необхідно розуміти усі виплати, на отримання яких працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством для осіб, які перебувають у трудових правовідносинах з роботодавцем.
У рішенні Конституційного суду України від 12.01.2010 № 1-рп/2010 (справа № 1-2/2010) зазначено: реалізація учасниками товариства корпоративних прав на участь у його управлінні шляхом прийняття компетентним органом рішень про обрання (призначення), усунення, відсторонення, відкликання членів виконавчого органу цього об’єднання стосується також наділення або позбавлення їх повноважень на управління товариством. Такі рішення уповноваженого на це органу мають розглядатися не в межах трудових, а корпоративних правовідносин, що виникають між товариством і особами, яким довірено повноваження з управління ним.
Таким чином, можна зробити висновок, що відносини, які виникають при виконанні засновником (в даному випадку ОСОБА_6) функцій директора підприємства без укладання трудового договору, є корпоративними, а отже, відсутній обов’язок укладати трудовий договір, нараховувати та сплачувати заробітну плату.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність будь-яких порушень з боку позивача норм чинного законодавства про працю, а наведені відповідачем в акті інспекційного відвідування висновки є безпідставними та необґрунтованими.
<…>
#ТрудовіСпори, #ТрудовийДоговір