Чи оштрафують за неподання додатка ЄСВ 2 до декларації про доходи
Який термін подання ФО додатка ЄСВ 2 “Розрахунок сум добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь, які підлягають сплаті” (далі — додаток ЄСВ 2) у складі Податкової декларації про майновий стан і доходи та чи застосовується відповідальність за неподання додатка ЄСВ 2?
ВІДПОВІДЬ: Відповідно до п. 2 частини першої ст. 1 Закону України від 8 липня 2010 р. № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, зі змінами та доповненнями (далі — Закон № 2464), єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок) — консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов’язкового державного соціального страхування в обов’язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Коло платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, визначено частиною першою ст. 10 Закону № 2464.
Платник єдиного внеску зобов’язаний, зокрема:
- своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску (п. 2 частини другої ст. 6 Закону № 2464);
- подавати звітність, у т.ч. про основне місце роботи працівника, про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до Закону № 2464 у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України від 2 грудня 2010 р. № 2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі — ПКУ) (п. 4 частини другої ст. 6 Закону № 2464).
Починаючи з 01.01.2022 р. фізичні особи, які уклали договір на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, подають Податкову декларацію про майновий стан і доходи, затверджену наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 р. № 859 (у редакції від 17.12.2020 р. № 783, далі — наказ № 783) (далі — Декларація), у складі якої формують додаток ЄСВ 2.
Інструкцією щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затвердженою наказом № 783 (далі — Інструкція), встановлено звітний період, за який подається Декларація у разі закінчення строку дії договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — Договір), — календарний місяць з 1 числа місяця подання декларації, в якому закінчився строк дії Договору (пп. 4 п. 6 р. І Інструкції).
Згідно з пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 ПКУ податкові декларації крім випадків, передбачених ПКУ, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у т.ч. в разі сплати місячних авансових внесків), — протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з частиною четвертою ст. 10 Закону № 2464 у Договорі зазначаються, зокрема права та обов’язки сторін, відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання умов договору.
Чинним законодавством не передбачено відповідальності до фізичної особи, яка уклала Договір, але не подала (несвоєчасно подала, подала за невстановленою формою) додаток ЄСВ 2 у складі Декларації.
Категорія 201.05
#ЄСВ, #дохід, #штраф