Готівкові розрахунки: відповіді на гарячі запитання
Магазин застосовує РРО, має зареєстровану КОРО та веде касову книгу. Що є оприбуткуванням виручки: запис її суми в КОРО чи касовій книзі?
ВІДПОВІДЬ: Згідно з п. 11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. № 148 (далі — Положення № 148), оприбуткуванням готівки в касах підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є облік готівки в повній сумі її фактичного надходження у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
Чи поширюється обмеження готівкового розрахунку в розмірі 50000 грн, встановлене п. 6 Положення № 148, на виплату працівникові підприємства вихідної допомоги?
ВІДПОВІДЬ: Ні, не поширюється.
Відповідно до пп. 4 п. 8 Положення № 148 обмеження, встановлене в його п. 6, не стосується виплат, пов’язаних з оплатою праці. Нагадаємо, пп. 1 п. 3 Положення № 148 визначено, що виплати, пов’язані з оплатою праці, — виплати, віднесені до фонду оплати праці, а також до інших виплат, що не належать до цього фонду згідно з Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату України від 13.01.04 р. № 5 (далі — Інструкція № 5). У п. 3.8 п. 3 “Інші виплати, що не належать до фонду оплати праці” цієї Інструкції зазначено суми вихідної допомоги в разі припинення трудового договору. Тож на суму вихідної допомоги, яку підприємство виплачує працівникові, не поширюються обмеження готівкового розрахунку.
Який документ зафактовує здавання виручки до банку?
ВІДПОВІДЬ: Все залежить від того, у який спосіб виручку доправлено до банку. Пункт 29 Положення № 148 встановлює: за документ, який свідчить про здавання виручки до банку та підтверджує оприбуткування готівки в касі суб’єктів господарювання, править:
- квитанція до прибуткового документа банку на внесення готівки, підписана відповідальними особами банку та засвідчена відбитком печатки банку (за потреби);
- квитанція/чек банкомата чи програмно-технічного комплексу самообслуговування;
- супровідний касовий ордер до сумки з цінностями;
- чек платіжного термінала в разі проведення інкасації коштів у режимі реального часу з використанням платіжних терміналів.
Чи потрібно оприбутковувати в касі готівку, одержану підзвітною особою в банкоматі (по корпоративний картці) на господарські потреби?
ВІДПОВІДЬ: Ні, не потрібно.
Згідно з п. 20 Положення № 148 фізособи — довірені особи підприємств-юросіб, які одержали готівку з поточного рахунку із застосуванням корпоративного електронного платіжного засобу або особистого електронного платіжного засобу, використовують її за призначенням без оприбуткування в касі. Зазначені довірені особи подають до бухгалтерії підприємства звіт про використання готівки разом із підтвердними документами в установлені строки й порядку, визначені для підзвітних осіб Податковим кодексом України (далі — ПКУ), а також документи про одержання готівки з поточного рахунку (чек банкомата, копія видаткового ордера, довідки за встановленими формами, сліп, квитанція торговельного термінала) разом із невитраченим залишком готівки.
Під звітом треба розуміти Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, форму якого затверджено наказом Мінфіну України від 28.09.15 р. № 841. Щодо строків подання цього Звіту, то відповідно до пп. “а” пп. 170.9.3 ПКУ, якщо підзвітна особа використала на господарчі потреби кошти, одержані в банкоматі, то вона має відзвітувати за ними (за наявності — повернути невитрачений залишок) до закінчення третього банківського дня після виконання цивільно-правової дії (господарського доручення).
Які вимоги встановлено до касової книги в електронній формі?
ВІДПОВІДЬ: У п. 41 Положення № 148 зазначено, що підприємства за умови забезпечення належного зберігання касових документів мають право вести касову книгу в електронній формі через комп’ютерні засоби. Програмне забезпечення, за допомогою якого ведуть касову книгу, має забезпечувати візуальне відображення й роздрукування кожної з двох частин аркуша касової книги (“Вкладний аркуш касової книги” та “Звіт касира”), які за формою і змістом повинні відтворювати форму та зміст касової книги в паперовому вигляді. Нагадаємо, зразок паперової касової книги міститься в додатку 5 до Положення № 148.
Чи можна використовувати видаткову відомість не тільки для виплати зарплати?
ВІДПОВІДЬ: Так, можна. Власне форма цього документа (додаток 1 до Положення № 148) має назву загального характеру — “Відомість на виплату готівки”. Окрім того, п. 2 згаданого додатка передбачено, що відомість на виплату готівки використовують для виплати заробітної плати та інших виплат. Яких саме, Положення № 148 не конкретизує. Але вочевидь ці виплати мають бути однорідними. Наприклад, якщо керівник підприємства вирішив виплатити працівникам матеріальну допомогу тощо, то такі виплати можна здійснити за відомістю.
Підприємство видало підзвітній особі гроші на господарські потреби (закупівлю матеріалів для поточного ремонту офісу). Протягом якого періоду він може ними розпоряджатися та чи дозволено продовжити цей термін через наказ по підприємству?
ВІДПОВІДЬ: Пунктом 19 Положення № 148 встановлено, що в підзвіт на госппотреби готівку видають не більше ніж на два робочих дні, включно з днем одержання готівки підзвіт. Підзвітна особа має право продовжити строк використання виданих підзвіт коштів, якщо готівку одночасно видано як на відрядження, так і на вирішення в ньому виробничих (господарських) справ. Строк використання такої готівки продовжується до завершення терміну відрядження. Продовження строку користування готівкою для виконання госпзавдань в інших випадках (у тому числі за наказом по підприємству) Положенням № 148 не передбачено.
Упродовж якого строку юрособа може тримати в касі готівку, одержану в банку для виплати своєму працівникові матеріальної допомоги разового характеру?
ВІДПОВІДЬ: Пунктом 18 Положення № 148 встановлено, що юрособа має право зберігати у своїй касі готівку, одержану в банку для виплат, що належать до фонду оплати праці, а також пенсій, стипендій, дивідендів (доходу), понад установлений ліміт каси протягом 5 робочих днів, включно з днем одержання готівки в банку. Суми готівки, одержані в банку й не використані за призначенням протягом окреслених строків, підприємство має здати до банку не пізніше наступного робочого дня банку, або вони можуть залишатися в його касі (у межах установленого ліміту).
Матеріальну допомогу разового характеру відповідно до пп. 3.31 Інструкції № 5 не включено до фонду оплати праці. Тому за формальною ознакою готівку, призначену для виплати матеріальної допомоги разового характеру, юрособа має видати того-таки дня, коли вона одержала її в банку, якщо сума матеріальної допомоги перевищує ліміт каси. Утім, наразі в чинному законодавстві відповідальності за “переліміт” не встановлено.
А якщо сума готівки, отриманої в банку, у межах ліміту, то питання щодо строків її знаходження в касі не актуальне.
Тетяна СУШАЛЬСЬКА,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
#ГотівковіРозрахунки, #РРО, #каса
чому після авторизації не можна відкрити журнали