Орендуємо землю у фізособи: скільки утримувати податку на доходи та військового збору
Підприємство планує орендувати у свого працівника земельну ділянку (25 соток) за 10000 грн.
Як за таких обставин правильно визначити суму податку на доходи та військового збору?
Запитання з редакційної пошти
ВІДПОВІДЬ: У такому разі з доходу від оренди треба утримати 18% податку на доходи та 1,5% військового збору. Але маємо нюанс із визначенням розміру доходу, з якого належить утримати такі платежі. Роз’яснимо.
Спочатку з’ясуємо, що таке оренда землі відповідно до ст. 1 Закону про оренду землі. Отже, оренда землі — це засноване на договорі строкове платне володіння й користування земділянкою, що потрібна орендареві для підприємництва та ведення інших видів діяльності. Договір оренди землі укладають письмово, а за бажання однієї зі сторін — посвідчують нотаріально (ст. 14 Закону про оренду землі). Тобто як обов’язковий елемент маємо письмову форму договору оренди землі, а нотаріальне посвідчення — ні. Перевага нотаріального посвідчення полягає в тому, що за можливого судового спору воно допоможе встановити факти справи.
До загального місячного (річного) доходу платника податку включають дохід від надання майна в оренду згідно з пп. 164.2.5 ПКУ.
Об’єкт оподаткування залежить від розміру орендної плати, що обумовлено в договорі оренди, але ця сума має бути не меншою за мінімальний орендний платіж, встановлений законодавством із питань оренди землі.
Відповідно до п. 288.5 ПКУ річна сума орендного платежу не може бути меншою за розмір земельного податку. Своєю чергою, ставки плати за землю встановлюють Верховна Рада АРК та органи місцевого самоврядування. Водночас їх розмір для земділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, не може бути більше за 3% їх нормативної грошової оцінки. Для земель загального користування —
не більш як 1% їх нормативної грошової оцінки, а для сільгоспугідь — не менш як 0,3% та не більш як 1% їх нормативної грошової оцінки.
А якщо для земділянки нормативної грошової оцінки не проведено, ставка плати за землю не може бути більше за 5% нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі в АРК чи області, для сільгоспугідь — не менш як 0,3% та не більш як 5% нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі в АРК чи області.
Отже, визначаючи мінімальну суму орендного платежу, відштовхуватися треба від розміру земельного податку, який орган місцевого самоврядування з огляду на наведені правила встановив для відповідної місцевості.
Але для перевірки можна орієнтуватися на зазначені вище максимальні розміри земельного податку (зважайте лише, що їх встановлено на рік), який можна порівняти із сумою орендної плати за договором. За умови, що вона за договором більша — спокійно утримуйте податок на доходи та військовий збір саме із неї. Це скоротить час на пошук необхідної суми мінімального орендного платежу.
А ось як сума орендної плати за місяць/рік (залежно від того, за який термін її виплачують за договором) виявиться меншою за такий розмір земельного податку (в розрахунку за місяць/рік), варто з’ясувати фактичний розмір земельного податку за земділянку на відповідній території. Далі порівнюємо місячну/річ-
ну орендну плату за договором із фактичним розміром земельного податку (в розрахунку на місяць/рік). Якщо плата виявиться меншою за суму земельного податку, то за мінімальний орендний платіж приймаємо саме такий розмір земельного податку й власне з нього визначаємо належні до утримання суми податку на доходи та військового збору.
Аби дізнатися нормативно-грошову оцінку своєї землі, можна звернутися до Урядового порталу або Дії й запросити витяг про нормативно-грошову оцінку.
Відповідно до пп. 170.1.1 ПКУ доходи від надання в оренду нерухомого майна податковий агент оподатковує під час їх нарахування (виплати) за ставкою, визначеною п. 167.1 ПКУ. Тож підприємство самостійно нараховує та сплачує податок на доходи та військовий збір. Також податковий агент має відобразити суму оренди земділянки в додатку 4ДФ до Об’єднаного розрахунку з ознакою доходу “106” — дохід від надання земельної частки (паю) у лізинг, оренду або суборенду.
Наразі перейдемо до прикладів.
Приклад 1. Підприємство взяло в оренду 25 соток землі за 400 грн/сот. на рік. Ця земля знаходиться в Київській області, її нормативно-грошова оцінка становить 7000 грн. Розмір земельного податку — 210 грн у розрахунку на рік.
Оскільки орендна плата за договором (10000 грн) більша за можливу суму земельного податку, то спокійно утримуємо 18% податку на доходи (1800 грн) і 1,5 % військового збору (150 грн).
Приклад 2. Підприємство під сільгоспугіддя для вирощування соняшника орендувало 3 га землі за 1500 грн/га на рік. Ця земля знаходиться в Київській області, її нормативно-грошова оцінка — 79593 грн. Розмір земельного податку може бути від 238,79 грн до 795,93 грн у розрахунку на рік.
Позаяк орендна плата за договором (4500 грн) більша за можливу суму земельного податку, то без вагань утримуємо 18% податку на доходи (810 грн) і 1,5 % військового збору (67,50 грн).
Податок спрямовуємо до бюджету одночасно з виплатою оподаткованого доходу. Оскільки банки приймають документи на виплату доходу лише з одночасним поданням документа на перерахування податку до бюджету або розрахункового — на зарахування коштів у сумі цього податку на єдиний рахунок, визначений ст. 351 ПКУ.
Згідно з п. 2 ст. 64 БКУ податок на доходи фізосіб, який сплачують податкові агенти — юрособи, зараховують до відповідного бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням).
У разі надання оподатковуваного доходу в негрошовій формі або виплати готівкою з каси податкового агента податок перераховують до бюджету протягом 3 банківських днів із дати, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
Інга СМІЛИВА,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
#ВійськовийЗбір, #оренда, #ПодатокНаДоходи, #земля