Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 17.10.2022 р. № 795 “Про затвердження вимог до екстрактів кави та екстрактів цикорію”
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
Наказ
від 17.10.2022 р. № 795
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
2 листопада 2022 р. за № 1356/38692
Про затвердження Вимог до екстрактів кави та екстрактів цикорію
Відповідно до абзацу сьомого частини першої статті 7 Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”, пунктів 914 і 915 Плану заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однією сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2017 року № 1106, пункту 8 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Вимоги до екстрактів кави та екстрактів цикорію, що додаються.
2. Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності через шість місяців із дня його офіційного опублікування.
4. Установити, що надання на ринку екстрактів кави та екстрактів цикорію, що введені або будуть уведені в обіг до 1 січня 2026 року, не може бути заборонено або обмежено з причин невідповідності всім чи окремим положенням Вимог, затверджених цим наказом, до закінчення мінімального терміну їх придатності.
5. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Міністр
Микола СОЛЬСЬКИЙ
ПОГОДЖЕНО:
Т. в. о. Голови Державної служби України з питань безпечності
харчових продуктів та захисту споживачів
Андрій ЛОРДКІПАНІДЗЕ
Перший віце-прем’єр-міністр України Міністр економіки України
Юлія СВИРИДЕНКО
Міністр охорони здоров’я України
Віктор ЛЯШКО
Голова Державної регуляторної служби України
Олексій КУЧЕР
ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України
від 17 жовтня 2022 р. № 795
Вимоги до екстрактів кави та екстрактів цикорію
1. Ці Вимоги поширюються на показники та/або властивості екстрактів кави та екстрактів цикорію, визначених у пункті 3 цих Вимог, для забезпечення належної поінформованості споживачів через маркування та запобігання підприємницькій практиці, що вводить споживача в оману.
2. Ці Вимоги застосовуються до екстрактів кави та екстрактів цикорію, призначених для споживання людиною, за винятком харчового продукту з назвою “caf torrefacto soluble” (“кафе торрефакто солубле”).
3. У цих Вимогах терміни вживаються в таких значеннях:
1) екстракт кави, розчинний екстракт кави, розчинна кава або швидкорозчинна кава (далі — екстракт кави) — концентрований харчовий продукт, отриманий шляхом екстрагування з обсмажених кавових зерен із використанням лише води як екстрагента, без будь-якого процесу гідролізу, пов’язаного з додаванням кислоти чи основи.
Екстракт кави повинен містити лише розчинні та ароматичні речовини з кавових зерен, виняток становлять нерозчинні речовини та нерозчинні олії, що містяться в кавових зернах та які технічно неможливо видалити;
2) екстракт цикорію, розчинний цикорій або швидкорозчинний цикорій (далі — екстракт цикорію) — концентрований харчовий продукт, отриманий шляхом екстрагування з очищеного, висушеного та обсмаженого коріння цикорію звичайного Cichorium Intybus L. з використанням лише води як екстрагента, без будь-якого процесу гідролізу, пов’язаного з додаванням кислоти чи основи;
3) пастоподібний екстракт кави — харчовий продукт, у якому вміст екстракту кави в перерахунку на сухі речовини повинен становити від 70% до 85% маси харчового продукту;
4) пастоподібний екстракт цикорію — харчовий продукт, у якому вміст екстракту цикорію в перерахунку на сухі речовини повинен становити від 70% до 85% маси харчового продукту;
5) рідкий екстракт кави — харчовий продукт, у якому вміст екстракту кави в перерахунку на сухі речовини повинен становити від 15% до 55% маси харчового продукту;
6) рідкий екстракт цикорію — харчовий продукт, у якому вміст екстракту цикорію в перерахунку на сухі речовини повинен становити від 25% до 55% маси харчового продукту;
7) сухий екстракт кави — харчовий продукт, у якому вміст екстракту кави в перерахунку на сухі речовини повинен становити не менше 95% маси харчового продукту;
8) сухий екстракт цикорію — харчовий продукт, у якому вміст екстракту цикорію в перерахунку на сухі речовини повинен становити не менше 95% маси харчового продукту.
4. Сухий екстракт кави та пастоподібний екстракт кави повинні містити лише речовини, отримані в процесі екстрагування кави.
5. Сухий екстракт цикорію та пастоподібний екстракт цикорію не повинні містити більше 1% речовин, отриманих не з цикорію.
6. На маркуванні назви харчових продуктів, визначених у підпунктах 3 та 4 пункту 3 цих Вимог, повинні доповнюватися словами “пастоподібний” чи “у пастоподібній формі”.
7. На маркуванні назви харчових продуктів, визначених у підпунктах 5 та 6 пункту 3 цих Вимог, повинні доповнюватися словами “рідкий” чи “у рідкій формі”.
8. На маркуванні назва харчового продукту, визначеного в підпункті 5 пункту 3 цих Вимог, може доповнюватися словом “концентрований”, якщо вміст екстракту кави в перерахунку на сухі речовини перевищує 25% маси харчового продукту.
9. На маркуванні назва харчового продукту, визначеного в підпункті 6 пункту 3 цих Вимог, може доповнюватися словом “концентрований”, якщо вміст екстракту цикорію в перерахунку на сухі речовини перевищує 45% маси харчового продукту.
10. На маркуванні харчових продуктів, визначених у підпунктах 1, 3, 5 та 7 пункту 3 цих Вимог, повинен міститися напис “декофеїнована”/”декофеїнований”, якщо масова частка кофеїну в перерахунку на сухі речовини не перевищує 0,3%.
Ця інформація повинна розміщуватися в одному полі видимості з назвою харчового продукту.
11. На маркуванні назви харчових продуктів, визначених у підпунктах 7 та 8 пункту 3 цих Вимог, можуть зазначатися без слова “сухий”.
12. Рідкий екстракт кави може містити смажені або несмажені цукри, призначені для споживання людиною, у кількості, що не перевищує 12% маси харчового продукту.
13. Рідкий екстракт цикорію може містити смажені або несмажені цукри, призначені для споживання людиною, у кількості, що не перевищує 35% маси харчового продукту.
14. Якщо харчові продукти, визначені в підпунктах 5 та 6 пункту 3 цих Вимог, містять смажені або несмажені цукри, маркування таких харчових продуктів повинно містити слова “з…”/”консервований…”/”із додаванням…”/”обсмажений з…”, після яких зазначають назву(и) використаного(их) виду(ів) цукру(ів).
Ця інформація повинна розміщуватися в одному полі видимості з назвою харчового продукту.
15. На маркуванні повинна міститися інформація (у відсотках маси готового харчового продукту) про мінімальний вміст екстракту кави в перерахунку на сухі речовини для харчових продуктів, визначених у підпунктах 3 та 5 пункту 3 цих Вимог, та мінімальний вміст екстракту цикорію в перерахунку на сухі речовини для харчових продуктів, визначених у підпунктах 4 та 6 пункту 3 цих Вимог.
Директор Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів
Андрій ПИВОВАРОВ