Про строк звернення до суду з позовом про скасування податкових повідомлень-рішень у разі, коли не було адміноскарження
Процесуальний строк звернення до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення (рішення про застосування штрафних санкцій), якщо платник не використовував процедуру досудового вирішення спору (адміністративного оскарження), визначається частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України — становить шість місяців і обчислюється з дня, коли особа дізналася або мала дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
27 січня 2022 року Верховний Суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов’язкових платежів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу платника на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 8 липня 2021 року у справі № 160/11673/20 за позовом платника до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Обставини справи
Станом на момент формування та направлення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень (15 лютого 2018 року) податковий орган мав актуальну податкову адресу платника. Останній звернуся з позовом до суду 23 вересня 2020 року.
Дніпропетровський окружний адміністративний суд рішенням від 27 листопада 2020 року частково задовольнив позов. Третій апеляційний адміністративний суд після відкриття апеляційного провадження у цій справі ухвалою від 2 червня 2021 року запропонував позивачеві протягом десяти днів з моменту отримання копії цієї ухвали звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку звернення до суду з позовом, указавши поважні підстави для його поновлення. Суд апеляційної інстанції зазначив, що з урахуванням положень статті 42 Податкового кодексу України оскаржувані податкові повідомлення-рішення вважаються врученими позивачу не пізніше 7 травня 2018 року, тому позивач пропустив встановлений статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України шестимісячний строк звернення до суду з позовом.
На виконання вимог зазначеної ухвали суду 14 червня 2021 року платник звернувся до суду з заявою, у якій просив поновити йому строк звернення до суду з цим позовом, оскільки, на його переконання, викладена в постанові Верховного Суду від 26 листопада 2020 року у справі № 500/2486/19 правова позиція стосується строку звернення до суду з позовом про скасування податкового повідомлєння-рішення у разі використання платником процедури адміністративного оскарження цього рішення.
8 липня 2021 року Третій апеляційний адміністративний суд ухвалив постанову, якою скасував рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2020 року, а позов залишив без розгляду на підставі пункту 8 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України. Не погодившись з постановою суду апеляційної інстанції, платник подав касаційну скаргу, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив скасувати постанову апеляційного суду та направити справу до цього суду для продовження розгляду.
Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу, скасувавши судове рішення суду апеляційної інстанції та направивши справу для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.
Оцінка суду
У разі відсутності правового регулювання у спеціальних нормах законодавства, застосуванню підлягають установлені Кодексом адміністративного судочинства України загальні норми процедури судового оскарження в межах розгляду публічно-правових спорів.
Процесуальний строк звернення до суду з позовом про скасування податкового повідомлєння-рішєння (рішення про застосування штрафних санкцій), якщо платник не використовував процедуру досудового вирішення спору (адміністративного оскарження) визначається частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України — становить шість місяців і обчислюється з дня, коли особа дізналася або мала дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Такий висновок не суперечить пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України, який закріплює право на звернення до суду з позовом у будь-який момент після отримання такого рішення. Під час реалізації цього права має враховуватися строк давності.
Зміна судової практики, що відбулася після ухвалення судами остаточного рішення, не повинна порушувати принцип правової визначеності та стабільності правового регулювання, чинного на час розгляду справи судами попередніх інстанцій. Задля додержання принципу правової визначеності та забезпечення права на справедливий суд, які є елементами принципу верховенства права, зміна сталої судової практики, яка відбулася на користь тлумачення норм права щодо застосування коротших строків звернення до суду, може розглядатися судами як поважна причина під час вирішення питання про поновлення строків звернення до суду в податкових правовідносинах, які виникли та набули характеру спірних до зміни такої судової практики.
Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 27 січня 2022 року у справі № 160/11673/20 можна ознайомитися за посиланням.
#дохід, #ПлатіжніДоручення