Про формування електронних висновків у разі повернення надміру сплаченого податку
Повернення надміру сплаченого податку здійснюється шляхом формування електронного висновку територіальним підрозділом контролюючого органу.
22 лютого 2022 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Центрального міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 7 липня 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2021 року у справі № 826/3519/18 за позовом Приватного акціонерного товариства “ВТБ Банк” до Центрального міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання скласти та подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення суми надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на прибуток підприємств.
Обставини справи
У платника був наявний не повністю погашений податковий борг. Податковий орган, після отримання листа про повернення надмірно сплачених сум грошових зобов’язань, не розпочав процедуру повернення надміру сплачених грошових зобов’язань платника.
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 7 липня 2021 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2021 року, задовольнив позов. Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що відповідач не виконав покладених на нього обов’язків щодо надання органу казначейства висновку про повернення відповідних сум коштів із відповідного бюджету, чим допустив протиправну бездіяльність і порушив право позивача на повернення надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на прибуток.
Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення — без змін.
Оцінка суду
Повернення надміру сплаченого податку здійснюється шляхом формування електронного висновку територіальним підрозділом контролюючого органу.
Щодо посилання скаржника на наявність підстав для застосування правових висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 12 березня 2019 року у справі № 826/12323/16, від 10 березня 2020 року у справі № 815/3066/15, від 10 грудня 2020 року у справі № 826/4871/17, то предметом судових розглядів у згаданих справах була оцінка правомірності відмови у поверненні платнику надміру сплачених податкових зобов’язань, ураховуючи наявність у платника узгодженого податкового боргу.
У цій справі на момєнт звернення до податкового органу із заявами про повернення надмірно сплачених податкових зобов’язань, у платника був відсутній податковий борг, який виник пізніше, внаслідок розпочатої процедури ліквідації банку. Отже, спірні правовідносини виникли за різних обставин справи, хоча і мають однаковий привід — правомірність відмови у поверненні платнику надміру сплачених податкових зобов’язань, що вказує на квазітотожність правовідносин у зазначених справах.
Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 22 лютого 2022 року у справі № 826/3519/18
можна ознайомитися за посиланням.
#податок, #ГрошовіЗобов’язання, #ПодатковіЗобов’язання