Про звільнення від відповідальності за порушення терміну реєстрації податкових накладних
Неодноразове намагання платника, що здійснив перереєстрацію з неконтрольованої території до контрольованої території України, яка належить до території проведення антитерористичної операції, зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригувань у межах установлених граничних строків, а потім безпідставне їх неприйняття контролюючим органом свідчить про відсутність протиправної бездіяльності платника податків і виключає склад податкового правопорушення.
14 листопада 2018 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровськ Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2017 року й ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2017 року у справі № 805/365/17-а (провадження № К/9901/31531/18) за позовом Приватного акціонерного товариства “ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу” до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Дніпропетровську Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби про визнання нечинним і скасування податкового повідомлення-рішення.
Обставини справи
Через затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних контролюючий орган застосував штраф до платника. Останній не заперечував факту несвоєчасної реєстрації податкових накладних, але вказав, що порушення строку відбулося з огляду на обставини непереборної сили.
Платник перереєструвався з неконтрольованої території (м. Кіровське) до контрольованої території України (м. Добропілля). Зазначені населені пункти належать до території проведення антитерористичної операції. Згідно з наданими копіями документів вбачається, що всі виробничі потужності підприємства, яке видобувало вугілля, залишилися на території бойових дій у зоні антитерористичної операції під впливом форс-мажорних обставин, що унеможливлює провадження діяльності у безпечному режимі та перешкоджає отриманню прибутку.
Платник надав сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати, яким було засвідчено настання обставин непереборної сили
з 14 квітня 2014 року під час здійснення господарської діяльності на території Донецької області щодо виконання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов’язкових платежів.
Донецький окружний адміністративний суд постановою, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду, задовольнив позов. Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що платник є звільненим з 14 квітня 2014 року від відповідальності за неналежне виконання своїх зобов’язань, зокрема, щодо сплати штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.
Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення — без змін.
Оцінка суду
До обставин непереборної сили належить ситуація, що склалася у Східному регіоні України, ураховуючи введення в дію рішення Ради
національної безпеки та оборони України від 13 квітня 2014 року Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 “Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України”, а також початок проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
З 14 квітня 2014 року платник є звільненим від відповідальності за неналежне виконання своїх зобов’язань щодо сплати штрафних санкцій, зокрема, за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.
Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 14 листопада 2018 року у справі № 805/365/17-а можна ознайомитися за посиланням.
#відповідальність, #ПодатковіНакладні