Про підстави звільнення від земподатку й орендної плати з юросіб
Платники земельного податку й орендної плати з юридичних осіб, які перебувають на обліку у фіскальних органах і знаходилися на території визначених переліком населених пунктів, де проводилася антитерористична операція або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, на цей період звільняються, зокрема, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
11 вересня 2018 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Маріупольської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 березня 2017 року й ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2017 року у справі № 805/4279/16-а (провадження № К/9901/42143/18) за позовом Публічного акціонерного товариства “Будівельно-монтажна фірма “Азовстальбуд” до Маріупольської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання недійсним і скасування податкового повідомлення-рішення.
Обставини справи
Контролюючий орган під час проведення перевірки встановив, що порушуючи вимоги чинного законодавства, платник самостійно визначив до сплати податкові зобов’язання із земельного податку та з орендної плати, погашені з порушенням граничних строків сплати (несвоєчасну сплату податкового зобов’язання із земельного податку з юридичних осіб). Платник указав, що під час прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення не було враховано приписів статті 6 Закону України від 2 вересня 2014 року № 1669-VII “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” щодо звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності суб’єктів господарювання, які провадять діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Донецький окружний адміністративний суд постановою, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду, задовольнив позов. Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що оскільки платник земельного податку зареєстрований та здійснює свою господарську діяльність на адміністративній території м. Маріупіль Донецької області (у населеному пункті на території проведення антитерористичної операції), то на такого платника поширюються пільги, встановлені статтею 6 Закону України від 2 вересня 2014 року № 1669-VII “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”.
Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення — без змін.
Оцінка суду
Закон України від 2 вересня 2014 року № 1669-VII “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” було прийнято для підтримки суб’єктів господарювання, що реалізовують діяльність на території, а також осіб, які там проживають або переселилися з цієї території на час активної фази антитерористичної операції.
Платники земельного податку й орендної плати з юридичних осіб, які перебувають на обліку у фіскальних органах і знаходилися на території визначених переліком населених пунктів, де проводилася антитерористична операція або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, на цей період звільняються, зокрема, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності. Підставою для звільнення від сплати за користування земельними ділянками є здійснення суб’єктом господарювання діяльності саме на території проведення антитерористичної операції та в період її проведення.
Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 11 вересня 2018 року у справі № 805/4279/16-а можна ознайомитися за посиланням.
#ОренднаПлата, #земподаток