Підстави для визнання податкового боргу безнадійним
Установлення причинно-наслідкового зв’язку між обставинами непереборної сили з виникненням податкового боргу (тобто визнання його безнадійним) є компетенцією суб’єкта владних повноважень за результатами розгляду заяви платника. Ці обставини впливають на право платника бути звільненим від виконання обов’язку щодо погашення податкового боргу шляхом його списання.
24 січня 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу””на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 вересня 2016 року й ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2016 року у справі № 805/2342/16-а (провадження № К/9901/26692/18) за позовом Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу””в особі Красноармійського регіонального виробничого управління комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу””до Красноармійської об’єднаної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії.
Обставини справи
Платник подав до контролюючого органу заяву щодо списання безнадійного податкового боргу зі збору за спеціальне використання води за другий квартал 2014 року, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). До заяви були додані сертифікати Торгово-промислової палати України та висновок Торгово-промислової палати про засвідчення настання обставин непереборної сили з 10 червня 2014 року під час здійснення господарської діяльності на території Донецької області.
Контролюючий орган повідомив платника, що у доданих до заяви сертифікатах Торгово-промислової палати України було зазначено, що ці сертифікати були видані відповідно до пунктів 100.4 і 100.5 статті 100 Податкового кодексу України, положення яких регламентують порядок розстрочення та відстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу платника податків. Було також вказано, що податковий орган розглядає документи щодо списання безнадійного податкового боргу, який, зокрема, виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) відповідно до статті 101 Податкового кодексу України.
Донецький окружний адміністративний суд постановою, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду, відмовив у задоволенні позову. Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що позивач, подаючи заяву про визнання безнадійним та списання податкового боргу, не дотримався вимог чинного законодавства. Не було надано відповідачу належні документи на підтвердження того, що податковий борг, який виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), є безнадійним. Тому в контролюючого органу були відсутні законні підстави для задоволення заяви та списання боргу.
Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу, скасувавши оскаржувані судові рішення та направивши справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Оцінка суду
Для визнання податкового боргу безнадійним має бути доведений причинно-наслідковий зв’язок між податковим боргом та форс-мажорними обставинами. Наявність форс-мажорних обставин є загальновідомим фактом, але сама собою не доводить безнадійності податкового боргу, неможливості здійснити сплату самостійно визначених податкових зобов’язань платником, зокрема, внаслідок несплати споживачами плати за користування водою у зв’язку з проведенням антитерористичної операції.
Чинне законодавство не закріплює можливості засвідчення суб’єктам господарської діяльності обставин непереборної сили (форс-мажорних) обставин окремо по кожній статті Податкового кодексу України. Визначальним у спірних правовідносинах є не факт засвідчення таких обставин, оскільки вони є загальновідомими, а їхній вплив на неможливість платника належним чином виконувати свої зобов’язання має оцінити суб’єкт владних повноважень у кожному конкретному випадку під час звернення суб’єктів господарювання з відповідною заявою.
Установлення причинно-наслідкового зв’язку між обставинами непереборної сили з виникненням податкового боргу (тобто визнання його безнадійним) є компетенцією суб’єкта владних повноважень за результатами розгляду заяви платника податків. Ці обставини впливають на право платника бути звільненим від виконання свого обов’язку (погашення податкового боргу) шляхом списання безнадійного податкового боргу.
Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 24 січня 2019 року у справі № 805/2342/16-а
можна ознайомитися за посиланням .
#ПодатковийБорг