На окупованій території втрачено документи: як подати звітність
Ситуація. На території, тимчасово окупованій збройними формуваннями рф, за період до 01.10.2022 р. остаточно втрачено та не підлягають відновленню первинні документи ТОВ.
ЗАПИТАННЯ: Як у цій ситуації ТОВ може подати податкову, фінансову, статистичну звітність за 2022 р.?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Відповідно до абз. 1 пп. 69.1 підрозділу 10 р. XX ПКУ, якщо платник податків не має можливості своєчасно виконати свого податкового обов’язку, зокрема, щодо подання звітності, його звільняють від передбаченої ПКУ відповідальності з виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану.
Як передбачено абз. 12 пп. 69.1 підрозділу 10 р. XX ПКУ, платників податків, в яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов’язки (граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 р. до дня відновлення цієї можливості), звільнено від відповідальності за умови виконання обов’язків, зокрема, щодо подання звітності, протягом 60 календарних днів із першого дня місяця, що настає за місяцем відновлення такої можливості.
Відповідно до п. 3 р. ІІ Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX
“Перехідні положення” Податкового кодексу України, затвердженого наказом Мінфіну України від 29.07.2022 р. № 225 (далі — Порядок № 225), заява про неможливість виконання платником податків податкового обов’язку з-поміж іншого має містити чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання ним податкових обов’язків із посиланням на документальне підтвердження викладених фактів.
Окрім того, пп. 69.28 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ встановлено, що до платників податків, які провадили діяльність на територіях, де ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих територіях, і не можуть пред’явити первинних документів, на підставі яких обліковують доходи, витрати та інші показники, пов’язані з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, як виняток із положень ст. 44 ПКУ застосовують спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.
Підставами неможливості пред’явлення первинки є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих територіях, якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов’язано з ризиком для життя чи здоров’я платника податків, фізичних осіб чи неможливе в зв’язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
У разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів платник податків подає до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про це, підписане керівником підприємства та головбухом, де зазначає: обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості — із зазначенням реквізитів).
Дані та показники податкової звітності платника податків за податкові (звітні) періоди, зазначені в повідомленні, не можуть бути піддані сумніву лише на підставі ненаявності первинних документів. Подане повідомлення слугує також підставою для збереження витрат (включно з витратами у зв’язку з придбанням цінних паперів/корпоративних прав) та/або від’ємного значення об’єкта обкладення податком на прибуток (включно з від’ємним фінансовим результатом за операціями з цінними паперами/корпоративними правами), та/або податкового кредиту з ПДВ, та/або суми від’ємного значення ПДВ минулих податкових (звітних) періодів без наявності договірних, розрахункових, платіжних та інших первинних документів.
Після подання зазначеного повідомлення запроваджується мораторій на проведення документальних перевірок щодо наведених у ньому податкових (звітних) періодів.
Платники податків, які подали повідомлення про втрату первинних документів, не підлягають перевірці контролюючим органом щодо зазначених у повідомленні податкових (звітних) періодів, у т.ч. після завершення дії воєнного стану.
ІПК ДПСУ від 17.02.2023 р. № 357/ІПК/99-00-21-02-02-06
#ВоєннийСтан, #звітність, #перевірки