Податкові наслідки прощення боргу
Ситуація. ТОВ — платник податку на прибуток на загальних підставах. Його річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухобліку, протягом низки років не перевищував 40 млн грн, що передбачено й на 2023 р. ТОВ має намір і далі не застосовувати коригування фінрезультату. У минулому ТОВ надано безвідсоткову поворотну фіндопомогу іншому платнику податку на прибуток на загальних підставах. У звітному податковому році заплановано укладення договору зі згаданим боржником про прощення боргу.
ЗАПИТАННЯ: Як саме коригувати фінрезультат ТОВ звітного (податкового) періоду (року) на суму прощеного боргу за зазначеною фіндопомогою, якщо ТОВ визначає об’єкт оподаткування без коригування фінрезультату на всі різниці (окрім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих
років)?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Платник податку, в якого річний дохід за останній річний звітний період не перевищує 40 млн грн, має право ухвалити рішення про незастосування коригувань фінрезультату до оподаткування на всі різниці (окрім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років та коригувань, визначених пп. 140.4.8 і пп. 140.5.16 ПКУ) не більше одного разу протягом безперервної сукупності років, у кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу. Якщо в платника, який ухвалив дане рішення, в будь-якому наступному році річний дохід (за вирахуванням непрямих податків) перевищує 40 млн грн, він визначає об’єкт оподаткування починаючи з такого року, коригуючи фінрезультат до оподаткування на усі різниці, визначені відповідно до положень р. ІІІ ПКУ.
До річного доходу від будь-якої діяльності включають дохід (виручку) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.
Отже, якщо платник податку на прибуток, в якого річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухобліку, за останній річний звітний період не перевищує 40 млн грн, вирішив не застосовувати коригувань фінрезультату до оподаткування, то такий платник визначає об’єкт обкладення податком на прибуток без коригувальних різниць, передбачених р. ІІІ ПКУ (окрім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років та коригувань, визначених пп. 140.4.8 та пп. 140.5.16 ПКУ), у т.ч. відповідно до пп. 140.5.10 ПКУ за операціями з надання безповоротної фінансової допомоги.
ІПК ДПСУ від 17.02.2023 р. № 361/ІПК/99-00-21-02-02-06
#заборгованість, #ПодатковіНаслідки, #фінрезультат