“Перехідна” фіндопомога в підприємства на єдиному податку
СИТУАЦІЯ. ТОВ, яке до 27.04.2022 р. було платником податку на прибуток, а з 27.04.2022 р. стало платником єдиного податку третьої групи зі ставкою 2%, обліковує поворотну фіндопомогу від засновника-нерезидента. Перебуваючи на загальній системі, ТОВ відображало фіндопомогу за теперішньою вартістю з урахуванням дисконтування. У квітні — травні 2022 р. ТОВ підписало угоди щодо продовження строків дії договорів фіндопомоги та нараховувало дохід від дисконтування.
ЗАПИТАННЯ: Чи вважається дохід від дисконтування в розумінні п. 2 ст. 292.1 ПКУ доходом та чи є він базою обкладення єдиним податком зі ставкою 2%?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Юрособи — платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухобліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень п. п. 44.2, 44.3 ст. 44 ПКУ (абз. 5 п. 296.1 ПКУ). З метою складання фінансової звітності вони визнають доходи і витрати за національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку (п. 9 р. І НП(С)БО 25 “Спрощена фінансова звітність”).
Згідно з п. 4 НП(С)БО 11 “Зобов’язання” теперішня вартість — це дисконтована сума майбутніх платежів (за вирахуванням суми очікуваного відшкодування), що, як очікують, буде потрібною для погашення зобов’язання в процесі звичайної діяльності підприємства.
Відповідно до п. 5 НП(С)БО 15 “Дохід” дохід визнають під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу завдяки внескам учасників підприємства) за умови, що оцінку доходу можна достеменно визначити.
З огляду на зазначене дохід від дисконтування включають до бази оподаткування єдиним податком за ставкою 2% доходу.
ІПК ДПСУ від 12.01.2023 р. № 30/ІПК/99-00-04-03-03-06
#фіндопомога, #ЄдинийПодаток, #дохід