Повернення незатребуваного товару
СИТУАЦІЯ. ТОВ реалізує товар із доставкою на умовах післяплати з попереднім оформленням фіскального чека РРО з формою оплати “післяплата” під час відправлення товару.
ЗАПИТАННЯ 1: Якщо покупець відмовляється від отримання товару або не з’являється за його отриманням і той повертають продавцю (ТОВ), то чи треба проводити через РРО операцію повернення товару?
ЗАПИТАННЯ 2: Що має зазначатися у фіскальному чеку на повернення?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Розрахунковим вважають документ встановленої форми та змісту, що, зокрема, підтверджує факт надання послуг, одержання (повернення) коштів, створений у паперовій та/або електронній формі у випадках, передбачених Законом про РРО, на зареєстрованому у визначеному порядку РРО/ПРРО.
Обов’язкові реквізити, що мають містити видаткові чеки, зафіксовано в п. 2 р. ІІІ Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну України від 21.01.16 р. № 13 (далі — Положення № 13).
Згідно з п. 1 р. ІІІ Положення № 13 фіскальний касовий чек видачі коштів — розрахунковий документ/електронний розрахунковий документ, створений у паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) РРО/ПРРО під час проведення розрахунків у разі видачі коштів покупцеві за умови повернення товару, рекомпенсації послуги, приймання цінностей під заставу та в інших випадках. Фіскальний касовий чек видачі коштів за формою № ФКЧ-2 наведено в додатку 2 до Положення № 13.
Пунктом 7 р. ІІІ Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Мінфіну України від 14.06.16 р. № 547 (далі — Порядок застосування РРО), визначено, що реєстрація видачі коштів у разі повернення товару (відмови від послуги, прийняття цінностей під заставу, виплати виграшів у державні лотереї та в інших випадках) або скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку здійснюють через реєстрацію від’ємної суми з видачею чека за формою № ФКЧ-2.
Інакше кажучи, проведення розрахункових операцій у розумінні Закону про РРО з приймання або видачі коштів у готівковій та безготівковій формі від покупця повинно здійснюватися з обов’язковим застосуванням РРО/ПРРО та оформленням розрахункового документа відповідної форми та змісту.
Отже, задля уникнення безпідставного завищення обсягу продажів треба проводити операції з повернення товару через РРО з оформленням розрахункового документа (фіскального касового чека видачі коштів) за формою № ФКЧ-2. Зміст розрахункового документа має відповідати вимогам п. 2 р. ІІІ Положення № 13.
ІПК ДПСУ від 03.03.2023 р. № 472/ІПК/99-00-07-04-01-06
#товари, #РРО, #ТОВ