Передача автотранспорту у користування ЗСУ
СИТУАЦІЯ. Підприємство отримало частковий наряд щодо передання за актом приймання-передачі в тимчасове користування ЗСУ декількох автівок до закінчення воєнного стану. Право власності на автівки залишилось у підприємства.
ЗАПИТАННЯ:
1. Чи має право підприємство вважати названі авто такими, що використовуються в госпдіяльності та нараховувати на них амортизацію в податковому обліку?
2. У разі, якщо автівки будуть знищені, чи має право підприємство зменшити фінрезультат у податковому обліку на суму їх ліквідаційної вартості під час списання?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Відповідно до п. 2 Положення про військово-транспортний обов’язок, затвердженого постановою КМУ від 28.12.2000 р. № 1921 (далі — Положення № 1921), частковий наряд — розпорядчий документ голови місцевої держадміністрації, в якому встановлено під час мобілізації для керівників юросіб завдання з передачі військовим формуванням визначених транспортних засобів і техніки, а також порядок, пункти та строки передачі.
Повернення транспортних засобів власнику здійснюється протягом 30 календарних днів з моменту оголошення демобілізації. Відповідно до п. 42 Положення № 1921 транспортні засоби і техніка, які були знищені внаслідок їх залучення під час мобілізації, підлягають списанню з балансового обліку підприємств на підставі наданих військовими формуваннями документів, які підтверджують їх знищення.
Якщо транспортні засоби, що обліковувалися у підприємства у складі основних засобів, передано ним для забезпечення потреб ЗСУ за актом приймання-передачі (додаток 4 до Положення № 1921), то право власності на автівки залишається у підприємства і вони продовжують обліковуватися на балансі й можуть продовжувати амортизуватися.
Якщо транспортні засоби, які тимчасово не використовуються у госпдіяльності платника податку (передано у тимчасове користування ЗСУ в рамках виконання військово-транспортного обов’язку), призначені для використання у госпдіяльності, не знаходяться на консервації і нарахування їх амортизації у бухобліку протягом звітного періоду не припиняється, то такі основні засоби амортизуватимуться протягом такого періоду і в податковому обліку.
Якщо мобілізований транспортний засіб буде знищено, то він підлягає списанню з балансу, а така операція прирівнюватиметься до продажу майна. Платник податку у разі знищення такого транспортного засобу під час його списання здійснює коригування фінансового результату до оподаткування відповідно до вимог пп. пп. 138.1 та 138.2 ПКУ.
ІПК ДПСУ від 01.03.2023 р. № 444/ІПК/99-00-21-02-02-06
#ВоєннийСтан, #амортизація, #фінрезультат, #ТранспортнийЗасіб