Земподаток у разі переходу права власності
ЗАПИТАННЯ: З якої дати справляють земподаток у разі переходу права власності на земельну ділянку: державної реєстрації права власності чи з першого дня місяця, в якому набуте таке право?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Згідно зі ст. 125 ЗКУ право власності на земділянку, а також право постійного користування та право оренди земділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земділянкою. У разі припинення права власності або права користування земділянкою плату за землю сплачують за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році (п. 287.1 ПКУ).
За нововідведені земділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (абз. 1 п. 286.4 ПКУ).
У звітній (річній або місячній), новій звітній або уточнюючій деклараціях інформацію щодо періоду володіння щодо кожної земділянки належить зазначати в колонці 7 р. І декларації — частка днів у місяці, розрахована за формулою: кількість днів володіння або користування в місяці/загальна кількість днів у місяці (примітка 12 до декларації), а в колонці 8 р. І декларації — кількість повних місяців володіння або користування (від 1 до 12).
Зважаючи на викладене, якщо протягом року суб’єкт господарювання набув права власності на земділянку, то податкові зобов’язання із земельного податку він нараховує з дати виникнення права власності та подає відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земділянки декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
ІПК ДПСУ від 18.08.2023 р. № 2589/ІПК/99-00-04-01-04-06
#земподаток, #ПравоВласності