Чи може підприємець не сплачувати ЄСВ після 01.08.2023 р.
Чи може ФОП — платник єдиного податку 3 групи не сплачувати ЄСВ за себе з 01.08.2023 р.?
Запитання з редакційної пошти
Відповідь: У царині сплати ЄСВ фізичними особами — підприємцями з 1 серпня 2023 р. жодних змін не відбулося. А отже, наразі підприємці мають право нараховувати та сплачувати ЄСВ за власним бажанням.
Така наша відповідь ґрунтується на положеннях п. 919 р. VIII Закону про ЄСВ.
Нагадаємо: тут сказано, що тимчасово, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиного внеску ЗА СЕБЕ:
- фізособи-підприємці, у т.ч. ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (е-резидентів));
- особи, які провадять незалежну профдіяльність, а саме — наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;
- члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.
Також для таких осіб не застосовується положення абз. 2 п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ щодо таких періодів. Зокремимо: йдеться про самостійне визначення бази обкладення ЄСВ, якщо немає доходів від зазначених видів діяльності і необхідність сплати ЄСВ у мінімальному розмірі.
Водночас таким особам не потрібно заповнювати розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації за період, в якому єдиного внеску не нараховували, не обчислювали та не сплачували.
Також варто нагадати, що на постійній основі підприємці можуть не сплачувати ЄСВ, якщо вони мають основне місце роботи або уклали гіг-контракт з резидентом Дія Сіті. У такому разі підприємці звільняються від сплати за себе ЄСВ за місяці звітного періоду, за які роботодавцем (резидентом Дія Сіті) сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок. Але такі особи можуть бути платниками ЄСВ за умови самостійного визначення ними бази нарахування за місяці звітного періоду, за які роботодавцем (резидентом Дія Сіті) сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі, меншому за мінімальний страховий внесок. Заразом самостійно визначена такими особами база нарахування не може перевищувати максимальної величини бази нарахування єдиного внеску (для 2023 р. — 100500 грн). Водночас сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (у 2023 р. — 1474 грн).
Окрім того, підприємців звільнено від сплати ЄСВ, якщо вони отримують пенсію за віком чи за вислугою років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону про ЄСВ та отримують пенсію чи соціальну допомогу (ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ). Звісно ж, у такому разі підприємці можуть сплачувати ЄСВ на добровільних засадах.
І ще один нюанс: пам’ятайте, що підприємці у разі несплати єдиного внеску (навіть на законних підставах) не набувають страхового стажу за місяці, за які такий внесок не сплачували (звісно, окрім випадків, коли ЄСВ за них сплачували їхні працедавці за місцем роботи).
Віктор НАГОРНИЙ,
консультант газети
“Все про бухгалтерський облік”
#ЄСВ, #ФОП