Роз’яснення Державної податкової служби України “Щодо порядку нарахування податкових зобов’язань відповідно до п. 198.5 ст. 198 ПКУ за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними з ПДВ до початку застосування особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ “Перехідні положення” ПКУ, та використані платником податку в періоді застосування особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ “Перехідні положення” ПКУ від 04.10.2023 р. (Часомежі визнання компенсаційних ПДВ-зобов’язаннь у колишніх єдинників 2%)
Пунктом 9 підрозд. 8 розд. ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України (далі — ПКУ) передбачено, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 1 серпня 2023 року, положення розд. XIV ПКУ застосовуються з урахуванням особливостей, передбачених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ “Перехідні положення” ПКУ.
Згідно з пп. 9.5 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ “Перехідні положення” ПКУ, операції, здійснені платником єдиного податку третьої групи, який використовує особливості оподаткування, встановлені цим пунктом (спрощена система оподаткування за ставкою 2 відс. доходу), вважаються такими, що не є об’єктом оподаткування податком на додану вартість.
Відповідно до пп. 9.9 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ “Перехідні положення” ПКУ, платники податків, які відмовилися від використання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ “Перехідні положення” ПКУ за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з ПДВ до початку застосування особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ “Перехідні положення” ПКУ, які використані (поставлені, реалізовані) платником єдиного податку третьої групи в період застосування особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ “Перехідні положення” ПКУ, в операціях, що не є об’єктом оподаткування, платник ПДВ зобов’язаний не пізніше останнього дня звітного періоду, в якому здійснено відновлення його реєстрації платником ПДВ, нарахувати податкові зобов’язання відповідно до п. 198.5 ст. 198 ПКУ.
Разом з тим, пп. 91.2 п. 91 підрозд. 8 розд. ХХ “Перехідні положення” ПКУ передбачено, що платники податків, у яких була призупинена реєстрація платником ПДВ відповідно до пп. 9.5 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ “Перехідні положення” ПКУ та яким з 1 серпня 2023 року автоматично відновлено права та обов’язки, встановлені розд. V та підрозд. 2 розд. XX ПКУ, за товарами, необоротними активами, придбаними/виготовленими/ввезеними на митну територію України з ПДВ до початку застосування особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ “Перехідні положення” ПКУ, які використані (поставлені, реалізовані) в період застосування особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ “Перехідні положення” ПКУ, зобов’язані не пізніше 31 жовтня 2023 року нарахувати податкові зобов’язання відповідно до п. 198.5 ст.198 ПКУ.
Таким чином, платники податку які до 1 серпня 2023 року самостійно відмовилися від використання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ “Перехідні положення” ПКУ, при нарахуванні податкових зобов’язань з ПДВ відповідно до п. 198.5 ст. 198 ПКУ використовують норми пп. 9.9 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ “Перехідні положення” ПКУ, а платники податку, реєстрацію яких платниками ПДВ було відновлено автоматично з 1 серпня 2023 року, при нарахуванні таких податкових зобов’язань застосовують норми пп. 91.2. п. 91 підрозд. 8 розд. ХХ “Перехідні положення” ПКУ.
Коментар редакції
#ПДВ, #ПодатковіНаслідки, #ЄдинийПодаток