Лист Мінекономіки України “Про оплату надурочних годин за трудовим договором із нефіксованим робочим часом” від 21.08.2023 р. № 4706-05/43889-09
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
Лист
від 21.08.2023 р. № 4706-05/43889-09
Про оплату надурочних годин за трудовим договором із нефіксованим робочим часом
Міністерство економіки України розглянуло Ваше електронне звернення від […] щодо надання роз’яснень з питань законодавства про працю і в межах компетенції повідомляє.
Вимоги щодо застосування трудового договору з нефіксованим робочим часом (далі — ТДНЧ) встановлені у статті 211 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). ТДНЧ — це особливий вид трудового договору, умовами якого не встановлено конкретний час виконання роботи, обов’язок працівника виконувати яку виникає виключно у разі надання роботодавцем передбаченої цим трудовим договором роботи без гарантування того, що така робота буде надаватися постійно, але з дотриманням умов оплати праці, передбачених статтею 211 КЗпП.
ТДНЧ повинен містити, зокрема, інформацію про інтервали, під час яких від працівника можуть вимагати працювати (базові години та дні). Під базовими днями та годинами слід розуміти часові інтервали, в які відповідно до умов ТДНЧ від працівника потенційно можуть вимагати працювати. При цьому робота в такі базові дні та години може надаватися тільки за наявності відповідної потреби роботодавця. Якщо робота не надається — оплата праці не здійснюється (за винятком гарантій, передбачених частинами дванадцятою, тринадцятою статті 211 КЗпП).
Кількість базових годин, під час яких від працівника можуть вимагати працювати, не може перевищувати 40 годин на тиждень, а кількість базових днів не може перевищувати 6 днів на тиждень. Мінімальна тривалість робочого часу працівника, який виконує роботу на підставі ТДНЧ, протягом календарного місяця становить 32 години.
У разі згоди працівника на залучення до роботи поза межами базових днів або годин його робота оплачується у розмірі, не меншому ніж передбачено умовами ТДНЧ, а у разі перевищення нормальної тривалості робочого часу — в порядку, передбаченому статтею 106 КЗпП.
Якщо робота виконується поза межами базових днів та годин, але загальний час роботи працівника не перевищує визначеної ТДНЧ нормальної тривалості робочого часу, то така робота має бути оплачена у розмірі, визначеному у ТДНЧ.
Оплата роботи відповідно до статті 106 КЗпП провадиться за роботу по ТДНЧ, якщо фактична кількість відпрацьованих працівником годин перевищує нормальну тривалість робочого часу, встановлену статтею 50 КЗпП. При цьому у подвійному розмірі оплачується різниця між фактичною кількістю відпрацьованих працівником годин та нормальною тривалістю робочого часу.
Слід зазначити, що відповідно до статті 50 КЗпП нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень.
Враховуючи викладене, вважаємо, що 8 годин, відпрацьовані понад 40 годин протягом робочого тижня, мають бути оплачені у подвійному розмірі відповідно до статті 106 КЗпП.
<…>
З повагою — заступник Міністра економіки України
Тетяна БЕРЕЖНА
#ТрудовийДоговір, #РобочийЧас, #ОплатаПраці