Чи подавати форму № 20-ОПП за вебсайтом
Підприємець створив сайт-візитку. Чи потрібно щодо нього подавати форму № 20-ОПП?
Якщо так, то який тип зазначити?
Запитання з редакційної пошти
ВІДПОВІДЬ: Ні, вважаємо, подавати ф. № 20-ОПП щодо сайту не потрібно. Пояснимо.
Почнемо з того, що з метою податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за основним і неосновним місцем обліку (п. 63.3 ПКУ).
Основне місце обліку — це місцезнаходження для юросіб та їх відокремлених підрозділів або місце проживання для фізосіб.
Неосновне місце обліку — це місце розташування (реєстрації) підрозділів таких осіб, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність.
Вебсайт, на нашу думку, не належить до об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
По-перше. Сайт — це нематеріальний об’єкт, а в типах об’єктів оподаткування фігурують лише матеріальні об’єкти.
По-друге. Якщо ФОП працює з дому, то об’єкт оподаткування в нього — його будинок чи квартира і ф. № 20-ОПП треба подавати щодо будинку чи квартири. Якщо фізичного офісу у ФОПа немає (ані у власності, ані в оренді) і всю діяльність він веде (керує) з дому (адреси реєстрації чи місця проживання, у т.ч. тимчасового), то ф. № 20-ОПП треба подавати за місцем реєстрації чи проживання (будинку чи квартири). У такому разі у графі 3 повідомлення за ф. № 20-ОПП, керуючись рекомендованим довідником типів об’єктів оподаткування, зазначають тип об’єкта оподаткування: “682 — квартира”, “685 — житловий будинок”, “293 — котедж” тощо (див. роз’яснення в категорії 116.11 ЗІР ).
По-третє. З огляду на принцип укрупнення, вважаємо, подавши ф. № 20-ОПП щодо квартири, будинку чи офісу, ФОП уже відобразив менші об’єкти (офісну техніку, комп’ютер, сервер тощо та сайт), що використовуються для діяльності.
Нагадаємо: відображаючи інформацію про майно у ф. № 20-ОПП, платник повинен подавати цю інформацію узагальнено. Для цього у ф. № 20-ОПП передбачено спеціальний принцип — укрупнення інформації (п. 8.4 Порядку № 1588).
Цей спосіб означає, що за наявності за однією адресою різноманітних майнових об’єктів оподаткування інформацію про них зазначаємо як про один крупніший об’єкт. Приміром, виробниче обладнання в певному приміщенні відображають як “цех” (код “148”), “переробний цех” (код “395”), а для окремих видів цехів є свої коди. А якщо у суб’єкта господарювання кілька цехів — інформацію про них можна відобразити як “завод” (код “213”) або “фабрика” (код “519”). Підтверджують це і контролери (див., зокрема, ІПК ДПСУ від 17.07.2020 р. № 2937/ІПК/99-00-12-01-03-06).
Антоніна КУРИЛЕНКО,
консультант з обліку
та оподаткування, м. Київ
#адміністрування, #ФОП