ІПК ДПСУ “Постачання безпілотників для ЗСУ за державні кошти: коли діє звільнення від ПДВ” від 27.10.2023 р. № 3795/ІПК/99-00-21-03-02-06
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Індивідуальна податкова консультація
від 27.10.2023 р. № 3795/ІПК/99-00-21-03-02-06
Постачання безпілотників для ЗСУ за державні кошти: коли діє звільнення від ПДВ
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей застосування пункту 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі — ПКУ) та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством укладено договір із військовою частиною на постачання за державні кошти безпілотних літальних апаратів товарної позиції, яка класифікується за кодом УКТ ЗЕД 8806 (далі — Товар).
Товариство не є імпортером, товар придбано на території України з ПДВ 20% і постачається військовій частині без ПДВ.
З огляду на викладене Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1) коли кінцевим отримувачем товару є військова частина, підпорядкована Міністерству оборони України, то чи звільнено від обкладення ПДВ продаж Товару за усім ланцюжком підприємств починаючи з ввезення на митну територію України?
2) чи має право Товариство скористатися податковим кредитом під час закупівлі цього Товару в резидента України (не імпортера товару) у порядку, визначеному в статті 198 розділу V ПКУ?
3) чи необхідно Товариству застосовувати положення пункту 198.5 статті 198 та статті 199 ПКУ за операціями з постачання Товару?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи обкладення ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Підпунктом 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від обкладення ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів, кінцевим отримувачем яких відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору визначено правоохоронні органи, Міністерство оборони України, Збройні Сили України та інші військові формування, добровольчі формування територіальних громад, утворені відповідно до законів України, інші суб’єкти, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону та/або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України, підприємства, які є виконавцями (співвиконавцями) державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель, зокрема, безпілотних літальних апаратів без озброєння та їх частин, що класифікуються в товарних позиціях 8806, 8807 згідно з УКТ ЗЕД.
У разі здійснення операцій, звільнених від обкладення податком на додану вартість відповідно до підпунктів 4 і 5 цього пункту (щодо постачання товарів за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель), положення пункту 198.5 статті 198 та статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються щодо таких операцій.
Враховуючи викладене та з огляду на проаналізовані норми ПКУ та інші нормативно-правові акти, які зазначено вище, опис запитання і фактичні обставини, наявні у зверненні, ДПС повідомляє.
Режим звільнення від обкладення ПДВ застосовується до відповідних операцій, а не до суб’єктів господарювання.
Щодо запитання 1
Операції з постачання на митній території України товарів, що класифікуються за групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД, переліченими в підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, підлягають звільненню від обкладення ПДВ за умови, що кінцевим отримувачем таких товарів відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору визначено осіб, зазначених у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.
Якщо кінцевим отримувачем Товарів відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору не визначено суб’єкта, який зазначений у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, то такі операції підлягають обкладенню ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків.
Таким чином, операції з постачання на митній території України Товарів, що класифікуються за кодом УКТ ЗЕД 8806, та кінцевим отримувачем яких відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору визначено суб’єкта, якого зазначено у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (з урахуванням зазначених у таких абзацах обмежень), підлягають звільненню від обкладення ПДВ за усім ланцюжком постачання.
Щодо запитання 2
Пунктом 198.3 статті 198 ПКУ встановлено, що податковий кредит звітного періоду визначається відповідно до договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу V ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з:
- придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);
- ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Таким чином, за придбаними з ПДВ на митній території України товарами/послугами Товариство має право нарахувати податковий кредит за умови підтвердження такого придбання зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних.
Якщо операція, до якої застосовано режим звільнення від обкладення ПДВ, у тому числі визначений пунктом 32 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, була оподаткована ПДВ, то до складу податкового кредиту такі суми ПДВ, що нараховані/сплачені під час здійснення таких операцій, не включаються.
Щодо запитання 3
Якщо операції Товариства з постачання Товару підлягають звільненню від обкладення ПДВ згідно з підпунктами 4 або 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, але водночас таке постачання Товарів здійснюватиметься не за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель, то за придбаними з ПДВ матеріалами, які використовувалися у виробництві Товарів, у Товариства виникатиме обов’язок щодо нарахування податкових зобов’язань із ПДВ за правилами, встановленими пунктом 198.5 статті 198 та статтею 199 розділу V ПКУ. Порядок визначення дати нарахування таких зобов’язань встановлений у пункті 198.5 статті 198 та статтею 199 розділу V ПКУ.
Правомірність застосування режиму звільнення від обкладення ПДВ, у тому числі визначеного підпунктами 4 і 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, може бути встановлено суто за результатами проведення відповідних перевірок, передбачених ПКУ.
<…>
#ПДВ, #ДержавніКошти, #ПодатковийКредит, #товари