Втрата тютюнової сировини та виробів: акцизні наслідки
СИТУАЦІЯ. Підприємство виробляє тютюнові вироби, але під час війни його приміщенням завдано пошкоджень і руйнувань. Частину продукції або повністю знищено, або вона зазнала такого впливу вогню, води та засобів гасіння пожежі, що її використання та реалізація стали неможливі. Серед такої продукції є тютюнова сировина, готова продукція, що належить підприємству, а також готова продукція, повернута підприємству згідно з відповідними умовами договору постачання.
ЗАПИТАННЯ:
1. Чи обкладають акцизним податком операції зі списання повністю знищеної підакцизної продукції?
2. Чи коригують у бік зменшення зобов’язання зі сплати акцизу в разі повернення покупцем підакцизних товарів підприємству, решток готової продукції, що зазнала впливу форс-мажорних обставин, для усунення недоліків, знищення чи переробки?
3. Чи оподатковують акцизом операції з утилізації та списання підакцизної продукції, щодо якої є ідентифіковані фізичні залишки?
4. Чи оподатковують акцизом імпортну тютюнову сировину?
5. Чи оподатковують акцизом операції з реалізації тютюнових виробів суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі щодо продукції підприємства, яку не відвантажено та повністю знищено або втрачено внаслідок обставин непереборної сили?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ:
Щодо запитань 1 та 3. З огляду на пп. 213.1.6 та пп. “а” п. 216.3 ПКУ, якщо підприємство документально зафіксувало знищення чи втрату підакцизної продукції, яка значилася на його балансі, та надало контролюючим органам необхідні докази того, що відповідний підакцизний товар (продукцію) знищено (втрачено) внаслідок форс-мажорних обставин, описаних у зверненні, і його використання на митній території України неможливе, то податкового зобов’язання з акцизного податку щодо такого знищеного (втраченого) підакцизного товару (продукції) не виникає та обкладення акцизним податком операцій зі списання повністю знищеної (втраченої) підакцизної продукції не здійснюється.
Щодо запитання 2. Пунктом 217.5 ПКУ передбачено, що в разі повного або часткового повернення покупцем підакцизних товарів (продукції), вироблених (виготовлених) на митній території України, продавцю для усунення недоліків товару (продукції) або його знищення (переробки) у зв’язку з неможливістю усунення таких недоліків, платник податку — продавець проводить коригування податкових зобов’язань зі сплати акцизу у звітному періоді, у якому відбулося таке повернення.
Суму коригування обчислюють із застосуванням максимальних роздрібних цін, ставок акцизного податку з урахуванням мінімального податкового зобов’язання зі сплати акцизу, які діяли на дату виникнення податкового зобов’язання щодо таких товарів (продукції). Суму коригування зазначають у декларації з акцизного податку за звітний період, у якому відбулося таке повернення.
У разі наступної реалізації цих товарів (продукції) зобов’язання з акцизного податку обчислюють загальним порядком.
Щодо запитання 4. Якщо підприємство документально зафіксувало втрату тютюнової сировини та надало контролюючим органам необхідні докази того, що тютюнову сировину втрачено (знищено) внаслідок форс-мажорних обставин, описаних у зверненні, та її використання на митній території України неможливе, то відповідно до п. 216.3 ПКУ податкового зобов’язання з акцизного податку щодо такого втраченого (знищеного) підакцизного товару (продукції) не виникає.
Щодо запитання 5. У зверненні підприємство зазначає, що тютюнові вироби не відвантажено суб’єктам господарювання роздрібної торгівлі для продажу.
Тож воно має документально зафіксувати пошкодження, знищення, втрату підакцизної продукції та надати контролюючим органам необхідні докази того, що відповідний підакцизний товар втрачено внаслідок форс-мажорних обставин і його використання на митній території України неможливе. Тоді відповідно до п. 216.3 ПКУ податкового зобов’язання з акцизу щодо такого втраченого товару в підприємства не виникне.
ІПК ДПСУ від 11.09.2023 р. № 2932/ІПК/99-00-21-03-03-06.
#АкцизніНаслідки, #ТютюновіВироби, #торгівля