Лист ДКСУ “Щодо бухобліку операцій з безоплатної передачі майна” від 23.11.2023 р. № 15-12-12/21967
ДЕРЖАВНА КАЗНАЧЕЙСЬКА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Лист
від 23.11.2023 р. № 15-12-12/21967
Щодо бухобліку операцій з безоплатної передачі майна
Державна казначейська служба України (далі — Казначейство) розглянула Ваш запит <…> та в межах компетенції повідомляє.
Положення про порядок передачі об’єктів права державної власності і Порядок подання та розгляду пропозицій щодо передачі об’єктів з комунальної у державну власність та утворення і роботи комісії з питань передачі об’єктів у державну власність затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.98 № 1482 “Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності”.
Відповідно до статті 13 Бюджетного кодексу України (далі — Кодекс) надходження, що отримують бюджетні установи від підприємств, організацій, фізичних осіб та від інших бюджетних установ для виконання цільових заходів, у тому числі заходів з відчуження для суспільних потреб земельних ділянок та розміщених на них інших об’єктів нерухомого майна, що перебувають у приватній власності фізичних або юридичних осіб, відносяться до другої підгрупи другої групи власних надходжень.
При цьому надходження бюджетних установ у вигляді майна (активів) в натуральній формі, отримане від інших бюджетних установ, які відповідно до законодавства виконують функції з управління об’єктами державної (комунальної) власності, у межах відповідного бюджету, не є власними надходженнями таких бюджетних установ.
Відповідно до пункту 12.7 Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012 № 938, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.09.2012 за № 1569/21881, у разі проведення операцій розпорядниками бюджетних коштів в натуральній формі відповідно до законодавства зазначені операції проводяться в межах планових показників та відображаються в бухгалтерському обліку виконання місцевих бюджетів. Розпорядники бюджетних коштів не пізніше останнього робочого дня місяця складають та подають до органів Казначейства у двох примірниках у паперовій або електронній формі довідку про надходження у натуральній формі.
Відповідальність за законність та достовірність проведених операцій у натуральній формі несуть розпорядники бюджетних коштів згідно із законом.
Відображення в бухгалтерському обліку зазначених операцій здійснюється відповідно до Типової кореспонденції субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом та зобов’язаннями розпорядниками бюджетних коштів та державними цільовими фондами, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2015 № 1219, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.01.2016 за № 86/28216.
У разі отримання майна в межах органу, уповноваженого управляти об’єктами державної (комунальної) власності, такі операції відображаються як операції з внутрішнього переміщення.
Разом з тим частиною другою статті 56 Кодексу визначено, що бюджетні установи ведуть бухгалтерський облік відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Міністерством фінансів України.
Відповідно до Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 375, Міністерство фінансів України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює державне регулювання бухгалтерського обліку та фінансової і бюджетної звітності в Україні, визначає єдині методологічні засади бухгалтерського обліку та складення фінансової і бюджетної звітності.
З огляду на зазначене, з питань щодо відображення в бухгалтерському обліку операцій з безоплатної передачі майна необхідно звертатись до Міністерства фінансів України.
Перший заступник Голови Володимир ДУДА
#бухоблік, #майно