Розрахунки за продукцію, вироблену за індивідуальним замовленням
СИТУАЦІЯ. ФОП виготовляє дорожні вироби, сумки тощо та планує продавати їх через інтернет-магазин. Оскільки їх вироблятимуть за індивідуальними замовленнями, покупцям виставлятимуть рахунок на сплату авансу на поточний рахунок ФОПа в банку. Вироби надсилатимуть покупцям через Особу 1. Коли покупець, отримуючи товар, здійснюватиме остаточну оплату, Особа 2 видаватиме йому чек РРО із зазначенням суми, яку перерахують на поточний рахунок ФОПа, та коштів, сплачених за послуги переказу грошей та доставки товару.
ЗАПИТАННЯ:
1. Чи повинен ФОП проводити фіскалізацію продажу товару, якщо розрахункової операції між ним та Особою 1 не виникає (кошти надходять на поточний рахунок), як, відповідно, і розрахункової операції між ФОПом та покупцем (чек РРО покупцю видає Особа 2, яка приймає кошти, а підтвердженням передання товару покупцеві слугує товарний чек)?
2. У який момент ФОП має провести фіскалізацію продажу товару, переданого Особі 1 для наступного передання покупцеві, якщо гроші за товар надходять ФОПу від Особи 2?
3. Яка форма оплати зазначається в чеку РРО, оскільки спосіб оплати (готівкою чи в безготівковій формі) стає відомим під час отримання товару покупцем у відділенні Особи 1?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ:
Щодо запитання 1. Особа 1 не приймає оплати за товари, та, як наслідок, не видає фіскальних чеків. Водночас Особа 2 не є учасником операцій із купівлі-продажу товарів/робіт/послуг або іншого правочину, укладеного між покупцями та ФОПом.
Особа 2 як надавач платіжних послуг видає ініціатору переказу коштів чек РРО, який підтверджує лише приймання від ініціатора готівки чи електронного платіжного засобу для переказу коштів за наданими реквізитами, що є окремою операцією. Такий чек від Особи 2, окрім того, що не є підтвердженням здійснення електронного правочину (купівлі-продажу товарів), ще й унеможливить покупцю реалізувати своє право на повернення чи обмін товару, якщо той виявиться неналежної якості.
В описаній ситуації між ФОПом та покупцями відбуваються операції купівлі-продажу товарів: між ФОПом та Особою 1 — надання послуг з організації перевезень відправлень, а між ФОПом та Особою 2 — надання послуг із переказу належних йому коштів.
Оскільки продаж товарів із відстроченням/розстроченням платежу передбачає їх передання покупцеві до моменту оплати, у такому разі продавець у момент відпуску товару має сформувати чек РРО із зазначенням у ньому форми оплати “відстрочення/розстрочення платежу” або іншої, що виразніше характеризує правовідносини між покупцем та продавцем.
Товарний чек не є розрахунковим документом, який ФОП має видавати покупцям.
Щодо запитання 2. В описаній ситуації ФОП має фіскалізувати продаж товару не пізніше ніж придбаний товар вручать покупцю. Водночас жодної повторної видачі чека РРО для покупця не відбувається.
Щодо запитання 3. Як уже зазначалося, продаж товарів із відстроченням/розстроченням платежу передбачає їх передання покупцеві до моменту оплати, тому в цьому разі продавець у момент відпуску має сформувати чек РРО на повну суму проданих товарів із зазначенням у ньому безготівкової форми оплати “відстрочення/розстрочення платежу” або іншої, що виразніше характеризує правовідносини між покупцем та продавцем. За неможливості навести в чеку РРО форму оплати “Відстрочення/розстрочення платежу”, вистачить зазначити — “Безготівкова”, оскільки в описаній ФОПом ситуації такий спосіб розрахунку завжди буде безготівковим.
ІПК ДПСУ від 22.11.2023 р. № 4253/ІПК/99-00-07-04-01 ІПК
#ФОП, #РРО, #ФіскальніЧеки, #торгівля