-
Сповіщення: Додаток до № 12 за 2024 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Яким має бути сучасний бухгалтер
Інтерв’ю з д.е.н., професором кафедри обліку, аудиту, аналізу і оподаткування Університету митної справи та фінансів Фесенко Валерією Валеріївною
Валерія Валеріївна Фесенко —
професор кафедри обліку, аудиту,
аналізу і оподаткування Університету митної справи та фінансів
Які навички ви вважаєте ключовими для успішної кар’єри в галузі обліку та аудиту?
В. Ф.: На сучасному етапі розвитку практики ведення бухгалтерського обліку, адаптації законодавства України до Європейських вимог у сфері оподаткування та аудиту ключовим для нашої професії є одночасне ефективне володіння як жорсткими — суто професійними навичками та досвідом (hard skills), так і м’якими (соціальними) навичками, які забезпечують ефективне виконання професійних обов’язків (soft skills).
Для успішної кар’єри в галузі обліку, аудиту й оподаткування у молодого фахівця має бути розуміння принципів бухгалтерського обліку, знання податкового законодавства, навички виконання аудиторських перевірок, вміння використовувати сучасні програми і технології у сфері бухгалтерського обліку. Важливо мати сильні аналітичні здібності для розуміння фінансових даних та їх впливу на бізнес, розумітися на вимогах Міжнародних стандартів обліку, фінансової звітності та аудиту. Такі знання є обов’язковою вимогою, але недостатньою для успішної кар’єри.
Сучасні умови господарювання також вимагають від фахівців оволодіння широким переліком м’яких навичок. Це і можливість адаптуватися під постійні зміни у законодавстві та технологіях, комунікаційні навички, вміння працювати в команді, аналітичні здібності, етичні принципи та розуміння своєї професійної відповідальності.
Які поради ви маєте для студентів, які прагнуть розвивати свою кар’єру в цих галузях?
В. Ф.: Враховуючи сучасні виклики бізнес-середовища та складну воєнно-політичну ситуації в Україні, я рекомендую студентам та всім молодим фахівцям зосередитися на двох ключових напрямах професійного та особистого розвитку: розвиток навичок спілкування англійською мовою та вміння користуватися сучасними технологіями (штучний інтелект, засоби електронного обміну документами тощо).
Слід не боятися інвестувати у своє навчання та професійний розвиток, шукати нові можливості через участь у міжнародних проєктах, які допоможуть розвивати необхідні навички та знання. Так, наприклад, студентам нашої кафедри обліку, аудиту, аналізу і оподаткування ми активно пропонуємо різноманітні можливості для професійного розвитку, широкий перелік вакансій як на комерційних підприємствах, так і в державному секторі.
Чи є програми або ініціативи для співпраці з іншими університетами, підприємствами чи професійними організаціями?
В. Ф.: Так, кафедра активно взаємодіє з іншими університетами України, приватними підприємствами, державними органами та професійними організаціями з метою розширення можливостей для наших студентів та підвищення якості навчання. Зокрема, на базі Центру розвитку аудиту, який був створений в Університеті митної справи та фінансів ще у 2019 р., відбувається активна співпраця зі Східним офісом Держаудитслужби України, Спілкою аудиторів України, Українською асоціацією бухгалтерів та аудиторів, приватними Аудиторськими фірмами та численними приватними підприємствами, які здійснюють зовнішньоекономічну діяльність та адаптуються до Європейських вимог ведення бізнесу та складання бізнес-звітності.
Зміст та структура навчальних планів бакалавра та магістра, які розроблені викладачами нашої кафедри, рекомендовані Українською асоціацією сертифікованих бухгалтерів і аудиторів як такі, що забезпечують отримання якісної сучасної освіти за спеціальністю “Облік і оподаткування” та сприяють побудові успішної професійної кар’єри. Ми намагаємося адаптувати структуру наших освітніх програм та перелік навчальних дисциплін відповідно до сучасних вимог, які сформульовані у популярних програмах міжнародної професійної сертифікації бухгалтерів та аудиторів (CIPA — Сертифікований міжнародний професійний бухгалтер, ACCA — Асоціація професійних сертифікованих бухгалтерів, CIMA — Привілейований інститут управлінських бухгалтерів). Ми також організовуємо стажування та практику для студентів у відомих компаніях, щоб надати їм можливість отримати реальний досвід та вивчати сучасні технології та методи роботи. Заходи, як-от: семінари, конференції та майстер-класи зі спікерами з бізнесу, є стандартною частиною нашого навчального процесу. Це дозволяє студентам знайомитися з реальними викликами та можливостями професії, а також встановлювати контакти з визнаними фахівцями.
А які освітні програми в межах спеціальності “Облік і оподаткування” ви пропонуєте для студентів?
В. Ф.: Хочу зауважити, що за цією спеціальністю навчають студентів різні університети — як технічні, так і гуманітарні. Освітні програми, які ми пропонуємо здобувачам, адаптовані до попиту на ринку праці та відрізняються унікальним фокусом, який відповідає місії та стратегії Університету митної справи та фінансів.
Так, на першому освітньому рівні вищої освіти — бакалавраті — розроблено освітню програму “Обліково-аналітичне забезпечення управління бізнесом”, де студенти вивчають не тільки суто професійні дисципліни, а й набувають знання з бізнес-аналітики, управління підприємством, особливостям формування інформаційного забезпечення процесу прийняття управлінських рішень та оподаткування бізнесу.
Магістерська освітня програма, яку пропонує наша кафедра, сфокусована на специфіці зовнішньоекономічної діяльності підприємств: це особливості її обліку, аналізу й оподаткування, і міжнародні стандарти фінансової звітності, міжнародні валютні операції та ін.
Також як бакалаври, так і магістри у процесі навчання знайомляться з основами митної справи, системою управління в митній службі, митним законодавством, що значно розширює можливості працевлаштування та професійного зростання у майбутньому.
Ексклюзивне інтерв’ю Валерії Фесенко — д.е.н., професора кафедри обліку, аудиту, аналізу і оподаткування Університету митної справи та фінансів — головному редактору
газети “Все про бухгалтерський облік” Зої Слободянюк