-
Сповіщення: Додаток до № 19 за 2024 р. – Газета "Все про бухгалтерський облік"
Де бухгалтери стають “крилатими” (Інтерв’ю з доктором економічних наук, професоркою, завідувачкою кафедри фінансів, обліку та оподаткування Національного авіаційного університету (м. Київ) Косовою Тетяною)
Інтерв’ю з доктором економічних наук, професоркою, завідувачкою кафедри фінансів, обліку та оподаткування Національного авіаційного університету (м. Київ) Косовою Тетяною Дмитрівною.
Тетяна КОСОВА —
завідувач кафедри фінансів,
обліку та оподаткування Національного
авіаційного університету (м. Київ)
Шановна Тетяно Дмитрівно, які освітньо-професійні програми, пов’язані з обліком і оподаткуванням, реалізує ваша кафедра? У чому їх унікальність?
Т. К.: Наша кафедра фінансів, обліку та оподаткування Національного авіаційного університету реалізує освітньо-професійні програми “Облік і аудит” на освітніх ступенях “Бакалавр” і “Магістр”. Їх унікальність полягає в тому, що ми концентруємося на питаннях обліку, аналізу, контролю, аудиту, оподаткування авіаційних підприємств.
Водночас під авіаційними ми розуміємо підприємства, що реалізують такі види економічної діяльності за кодами (КВЕД): авіаційний транспорт (51), діяльність аеропортів (52.23), обприскування сільськогосподарських культур з повітря (01.61), виробництво повітряних і космічних літальних апаратів, супутнього устаткування (30.3), капітальний ремонт літаків або авіадвигунів (33.16), реклама на авіаційному транспорті (писання у небі) (73.11), аерофотозйомка (74.20).
Так, унікальність програм полягає у формуванні компетенцій, пов’язаних із особливостями обліково-контрольного та аналітичного забезпечення виробництва повітряних суден, діяльності авіаційних перевізників та аеропортів, надання послуг на авіаційному та суміжних ринках.
Чи означає ваша відповідь, що компетенції з обліку та аудиту є суто обмеженими приналежністю до авіаційної галузі?
Т. К.: Звісно ж, що ні. Ми підтримуємо і реалізуємо державні стандарти з підготовки здобувачів вищої освіти за спеціальністю 071 “Облік і оподаткування” і затверджені освітньо-професійні програми кафедри. Вони поширюються на всі види економічної діяльності. Наші здобувачі успішно виконують курсові й кваліфікаційні роботи, пов’язані з обліком, аналізом і контролем у державному, банківському, страховому секторах національної економіки, на підприємствах різних видів економічної діяльності. Таким бором, ми поєднуємо спеціалізацію НАУ з диверсифікацією знань за нашою спеціальністю.
Як введення воєнного стану вплинуло на підготовку здобувачів вищої освіти за спеціальністю 071 “Облік і оподаткування” в НАУ?
Т. К.: На жаль, авіаційна галузь після повномасштабного вторгнення рф зазнала дуже серйозного негативного впливу, зменшення ділової активності через мораторій на авіаційні перевезення. Тому було проведено актуалізацію змісту освітньо-професійних програм. Наприклад, до обов’язкових компонентів підготовки здобувачів вищої освіти за освітнім ступенем “Магістр” спеціальності 071 “Облік і оподаткування” за ініціативою стейкхолдерів і підтримки кафедри фінансів, обліку та оподаткування НАУ було додано нову дисципліну “Обліково-аналітичне забезпечення економічної безпеки авіаційних підприємств”. Проте, хочу ще раз зауважити, що наша кафедра готує фахівців з обліку та аудиту для різних видів економічної діяльності. Віримо в УКРАЇНУ! Віримо в ПЕРЕМОГУ! Віримо в АВІАЦІЙНУ ГАЛУЗЬ! Віримо в НАУ!
Які перспективи розвитку спеціальності 071 “Облік і оподаткування” ви вбачаєте в умовах післявоєнного відновлення національної економіки?
Т. К.: До основних перспектив розвитку спеціальності 071 “Облік і оподаткування” в умовах післявоєнного відновлення національної економіки ми зараховуємо стимулювання учасників освітнього процесу до більш активної академічної мобільності, оновлення змісту освітньо-професійних програм з акцентом на потреби обліково-аналітичного та контрольного забезпечення розвитку деокупованих територій та пріоритетних видів економічної діяльності. Звісно, нашим таргетом лишається облік та оподаткування підприємств авіакосмічного комплексу, який слугує потребам оборони України, післявоєнного відновлення національної економіки та задоволенню споживчого попиту з боку бізнесу і населення.
Згідно з вимогами Міністерства освіти і науки України під час навчання здобувачі вищої освіти мають право обрати вибіркові дисципліни. Скажіть, будь ласка, як здобувачі спеціальності 071 “Облік і оподаткування” вашої кафедри проводять зазначений вибір?
Т. К.: Так, у затверджених навчальних та робочих планах спеціальності 071 “Облік і оподаткування” освітніх ступенів “Бакалавр” і “Магістр” передбачені обов’язкова та вибіркова професійні компоненти. Унаслідок проведення постійного обговорення освітньо-професійних програм зі стейкхолдерами та за результатами моніторингу стану ринку праці обліковців, аудиторів, податківців колективом кафедри розробляється перелік рекомендованих та альтернативних дисциплін, який розміщено на її сайті і щорічно переглядається. Кожен здобувач вищої освіти може сформувати індивідуальну освітню траєкторію за допомогою АС ФІОТ (Автоматизованої системи “Формування індивідуальної освітньої траєкторії”).
Щиро дякуємо редакції газети “Все про бухгалтерський облік” за увагу до кафедри фінансів, обліку та оподаткування Факультету економіки та бізнес-адміністрування провідного закладу вищої освіти України — Національного авіаційного університету!
Запрошуємо потенційних абітурієнтів на навчання за спеціальностями 071 “Облік і оподаткування”, 072 “Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок”.
Будемо раді новим стейкхолдерам!