Плата за воду чи за надра?
СИТУАЦІЯ. Товариство видобуває обсяги води з підземного водного простору на підставі дозволу на спеціальне водокористування (далі — Дозвіл), які використовує під час провадження господарської діяльності винятково для задоволення питних і санітарно-гігієнічних потреб.
ЗАПИТАННЯ: Чи виникає у Товариства обов’язок щодо плати за воду?
АРГУМЕНТОВАНА ВІДПОВІДЬ ДПСУ: Платниками плати за воду є первинні водокористувачі — суб’єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юрособи, постійні представництва нерезидентів, а також фізособи-підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об’єктів (п. 255.1 ПКУ).
Водночас ПКУ визначено, що плата за воду не справляється, зокрема, за обсяги води, використані для задоволення винятково власних питних і санітарно-гігієнічних потреб водоспоживачів (пп. 255.4.1 ПКУ).
Таким чином, Товариство має право не справляти плату за обсяги видобутої ним підземної води, використані для задоволення суто власних питних і санітарно-гігієнічних потреб, у межах, визначених нормативами споживання води, встановлених законодавством на одну особу та середню чисельність працівників.
Заразом звертаємо увагу, що відповідно до пп. 252.1.4 ПКУ у Товариства на підставі отриманого ним Дозволу виникають обов’язки платника рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за обсяг видобутої підземної води.
Також інформуємо, що Порядок державного обліку артезіанських свердловин, облаштування їх засобами вимірювальної техніки об’єму видобутих підземних вод затверджено постановою КМУ від 08.10.12 р. № 963 (далі — Порядок). Повноваження із державного обліку артезіанських свердловин шляхом ведення державного реєстру артезіанських свердловин делеговано Державній службі геології та надр України (п. 2 Порядку). Водночас до Державного реєстру артезіанських свердловин, затвердженого постановою КМУ
від 09.06.2023 р. № 706, включаються відомості про артезіанські свердловини, у тому числі недіючі, на підставі даних, що містяться у паспортах артезіанських свердловин.
Форма паспорта артезіанської свердловини, затверджена наказом Мінекології України та Мінрегіонбуду України від 06.04.16 р. № 145/84, є обов’язковою для виконання всіма суб’єктами господарювання, які є власниками або користувачами земельних ділянок, у межах яких розташовані та експлуатуються артезіанські свердловини.
ІПК ДПСУ від 11.08.2023 р. № 2430/ІПК/99-00-04-01-03-06
#ФОП, #СпеціальнеВодокористування