Евакуація, евакуаційні виплати та як відновити паспорт у разі втрати під час дії воєнного стану
Евакуація — організоване виведення чи вивезення із зони надзвичайної ситуації або зони можливого ураження населення, якщо виникає загроза його життю або здоров’ю, а також матеріальних і культурних цінностей, якщо виникає загроза їх пошкодження або знищення.
Види евакуації:
- обов’язкова;
- загальна або часткова;
- тимчасова або безповоротна.
Рішення про проведення евакуації приймають:
- на державному рівні — Кабінет Міністрів України;
- на регіональному рівні — Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації;
- на місцевому рівні — районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, відповідні органи місцевого самоврядування;
- на об’єктовому рівні — керівники суб’єктів господарювання.
Обов’язкову евакуацію населення завчасно планують та проводять у разі виникнення загрози:
- аварій з викидом радіоактивних та небезпечних хімічних речовин;
- катастрофічного затоплення місцевості;
- масових лісових і торф’яних пожеж, землетрусів, зсувів, інших геологічних та гідрогеологічних явищ і процесів;
- збройних конфліктів (із районів можливих бойових дій, які визначаються Генеральним штабом Збройних Сил України на особливий період, до безпечних районів);
- надзвичайних ситуацій на арсеналах, базах (складах) озброєння, ракет, боєприпасів і компонентів ракетного палива, інших вибухопожежонебезпечних об’єктах Збройних Сил України та/або військових формувань, створених відповідно до законів України, а також суб’єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності вибухопожежонебезпечні об’єкти.
Загальну евакуацію проводять для всіх категорій населення із зон:
- можливого радіоактивного та хімічного забруднення;
- катастрофічного затоплення місцевості з чотиригодинним добіганням проривної хвилі в разі руйнування гідротехнічних споруд;
- можливого ураження в разі виникнення надзвичайних ситуацій на арсеналах, базах (складах) озброєння, ракет, боєприпасів і компонентів ракетного палива, інших вибухопожежонебезпечних об’єктах Збройних Сил України та/або військових формувань, створених відповідно до законів України, а також суб’єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності вибухопожежонебезпечні об’єкти.
Часткова евакуація проводиться для вивезення категорій населення, які за віком чи станом здоров’я в разі виникнення надзвичайної ситуації не здатні самостійно вжити заходів щодо збереження свого життя або здоров’я, а також осіб, які відповідно до законодавства доглядають (обслуговують) таких осіб.
В Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених Указом Президента України про введення воєнного стану проводити евакуацію населення у разі виникнення або загрози виникнення надзвичайної ситуації, а також із зон збройних конфліктів (із районів можливих бойових дій) до безпечних районів.
Відмова від евакуації
У разі відмови від обов’язкової евакуації фізична особа підписує відмову від проведення обов’язкової евакуації.
УВАГА!
Під час воєнного стану в обов’язковому порядку здійснюється тимчасове переміщення (евакуація) дітей та осіб, які цілодобово перебувають у закладах, розташованих на відстані, менш як:
- за 2 кілометри від суб’єктів господарювання, що мають важливе значення для національної економіки та оборони держави, віднесених до відповідних категорій цивільного захисту (особливої важливості, першої чи другої);
- за 100 кілометрів від адміністративної межі між тимчасово окупованою територією та іншою територією України, де не ведуться бойові дії, лінії бойового зіткнення;
- або менш як за 50 кілометрів від державного кордону України з російською федерацією, Республікою Білорусь.
Розмір та порядок отримання грошової допомоги цивільному населенню, яке евакуюється
Грошова допомога цивільному населенню, яке евакуюється, виплачується через АТ “Укрпошта” у таких розмірах:
- 3 тис. гривень — для осіб з інвалідністю та дітей;
- 2 тис. гривень — для інших осіб.
Для виплати грошової допомоги цивільному населенню, яке евакуюється залізничним транспортом, обласна державна (військова) адміністрація на підставі інформації, що надійшла від збірного пункту евакуації, подає акціонерним товариствам “Укрзалізниця” та “Укрпошта” за 4 робочих дні до дня проведення евакуації (відбуття евакуаційного поїзда) інформацію про орієнтовну кількість цивільного населення, яке евакуюється.
Після проведення перевірки відомостей про осіб, які раніше отримували грошову допомогу цивільному населенню, яке евакуюється, АТ “Укрпошта” виплачує грошову допомогу цивільному населенню, яке евакуюється, протягом 10 календарних днів з дня прибуття відповідних осіб до приймального пункту евакуації, розташованого на залізничному вокзалі.
Важливо! Особі, яка раніше отримувала грошову допомогу цивільному населенню, яке евакуюється, виплата не здійснюється.
Для отримання грошової допомоги цивільному населенню, яке евакуюється, особа пред’являє:
- документ, що посвідчує особу, або єДокумент;
- документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків (окрім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
- документ, що підтверджує інвалідність;
- свідоцтво про народження дитини або відображення в електронній формі інформації, що міститься у свідоцтві про народження, виготовленому на паперовому бланку (е-свідоцтво про народження).
У разі виникнення обставин, що унеможливлюють виплату грошової допомоги цивільному населенню, яке евакуюється (відсутності електропостачання, можливості надання електронних комунікаційних послуг), відповідна виплата здійснюється протягом 5 днів з дня припинення таких обставин.
УВАГА!
За відсутності у особи, якій надається грошова допомога цивільному населенню, яке евакуюється, у розмірі до 5 тис. гривень, документів, у відомості про виплату грошової допомоги цивільному населенню зазначаються дані документів однієї-двох осіб, які можуть підтвердити особу, якій надається зазначена допомога.
Дії громадян України в разі втрати паспорта
під час дії воєнного стану
Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов’язаний отримати паспорт.
Паспорт оформляється особам:
- які не досягли 18-річного віку, — на 4 роки;
- особам, які досягли 18-річного віку, — на кожні 10 років.
У разі втрати або викрадення паспорта особі замість втраченого або викраденого оформляється та видається новий паспорт.
Якщо паспорт громадянина України було втрачено, особі потрібно невідкладно звернутися із заявою про втрату документа до поліції та отримати від поліцейських витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Для оформлення нового паспорта особі необхідно особисто звернутися до:
- підрозділу Державної міграційної служби України;
- центру надання адміністративних послуг;
- центру обслуговування громадян “Паспортний сервіс”.
Оформити новий паспортний документ можна за місцем звернення особи, але у тих населених пунктах, які знаходяться на підконтрольних Україні територіях.
Для оформлення паспорта громадянина України у формі ID-картки замість втраченого або викраденого особа подає такі документи:
- заяву про втрату паспорта;
- витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта);
- документ, що підтверджує сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати;
- довідку органу реєстрації встановленого зразка про місце проживання (за наявності).
Крім того, для відновлення паспорта можуть знадобитися додаткові документи:
- довідка про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або повідомлення про відмову від його прийняття (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття зазначеного номера);
- якщо є неповнолітні діти — свідоцтва про їх народження;
- свідоцтво про шлюб або про розірвання шлюбу (за наявності);
- довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи — для внутрішньо переміщених осіб;
- для особи, яка не може пересуватися самостійно у зв’язку з тривалим розладом здоров’я, — одна фотокартка розміром 10х15 см для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру;
- для бездомних осіб — посвідчення про взяття на облік бездомних осіб;
- для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи, — рішення суду про встановлення особи.
У разі проведення під час оформлення процедури встановлення особи строк оформлення паспорта може тривати до 2 місяців.
Як засвідчити особу, поки оформляється паспорт громадянина України?
В Україні для посвідчення особи можна використовувати такі документи:
- закордонний паспорт;
- водійське посвідчення;
- цифрові документи в мобільному застосунку “Дія”, адже вони мають таку саму юридичну силу, як їх паперовий чи пластиковий аналог;
- “єДокумент” — це тимчасовий документ для посвідчення особи у період воєнного стану, який створюється автоматично на підставі даних із BankID або даних біометричного документа.
УВАГА!
Важливим етапом оформлення будь-якого документа є ідентифікація особи. Якщо особу не буде ідентифіковано, проводиться процедура встановлення особи, строк якої не перевищує 2 місяців. У разі неможливості встановити особу протягом зазначеного строку особа встановлюється за рішенням суду про встановлення факту, що має юридичне значення, для видачі документів, які посвідчують особу та підтверджують громадянство України.
Джерело:
Координаційний центр з надання правничої допомоги
#ВоєннийСтан, #евакуація, #ЕвакуаційніВиплати